Prášky na prípravu diétnych nápojov spadajú pod takzvané formula diéty, ktoré spočívajú v nahradzovaní jedného až troch jedál denne priemyselne pripravenými koktejlmi, polievkami či hotovými jedlami. Výrobcovia takýchto produktov musia spĺňať požiadavky stanovené pre potraviny na osobitné výživové účely. Ako ukázal test nemeckého spotrebiteľského magazínu Őko-Test, väčšine z nich pravidlá nič nehovoria.

Laboratóriá a odborníci posudzovali zloženie a označovanie výrobkov šestnástich práškov s vanilkovou príchuťou dostupných v lekárňach, drogériách a internetových obchodoch. Výsledky dopadli katastrofálne. V teste skončilo so známkou nevyhovujúci dvanásť nápojov. Najlepšie hodnotený produkt Doppelherz Aktiv Diät Shake získal známku „dostatočný“. Väčšinu testovaných práškov potopili nielen pochybné reklamné sľuby, ale aj obsah aróm, chlorečnanov a geneticky modifikovaných zložiek sóje.

Koktejl umelých látok

Zvýšené množstvá chlorečnanov a chloristanov, ktoré môžu brzdiť príjem jódu v štítnej žľaze, objavili laboratóriá v nápojoch pod značkami Dm, Almased, Modifast (OTC Siebenhandl) a Multaben (Aktivkost). Chemické látky sa do výrobkov dostali pravdepodobne cez mliečnu zložku. Almased v reakcii na výsledky testu prisľúbil obsah chlorečnanov v nápoji znížiť.

V práškoch Dm, Almased a Multaben našli laboratóriá aj geneticky modifikované zložky sójových bôbov. Keďže génová technológia je spájaná s ekologickými rizikami, ktoré sú ťažko kontrolovateľné, testujúci im zrazili hodnotenie. Almased a ani Herbalife zodpovednosť za prítomnosť geneticky modifikovaných sójových zložiek nepripustili. Obe spoločnosti tvrdia, že použitá sója spĺňa prísne non-GMO normy (pre suroviny bez genetických úprav).

Obsah v baleniach nemá ďaleko od umeliny. Takmer všetky produkty boli ochutené arómami a viaceré z nich aj umelými sladidlami. Testujúci nebrali ohľad ani na steviol glykozidy získané z rastliny stévia. Negatívne ohodnotili aj obsah L-Karnitínu, u ktorého nie je preukázaná stimulácia spaľovania tuku.

Nápoju Fit + Feelgood Diät testujúci vytkli pridanú rozpustnú vlákninu z rastliny konjak nazývanú glukomanán, ktorý absorbciou vody v žalúdku údajne navodzuje pocit sýtosti. Napriek tomu, že je schválený Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA), podľa odborníkov sa v praxi ukázal ako málo účinný. Jeho konzumácia si okrem toho vyžaduje disciplínovaný príjem tekutín, inak môže spôsobiť gastrointestinálne problémy.

Produkty s rizikom podvýživy

Ukážkovým príkladom výrobcu, ktorému legislatíva netrhá žily, je spoločnosť Weber & Weber. Celodennú dávku produktu Multan Figur-Former namiešal iba z 350 kilokalórií, čo je v porovnaní s povolenými limitmi žalostne málo. Porcia nahradzujúca celodenný príjem musí podľa požiadaviek obsahovať 800 až 1 200 kilokalórií.

Predpísané limity porušuje aj v prípade vitamínov a minerálov. Fosfor, draslík, meď, jód a horčík by ste v ňom hľadali zbytočne. Dodržiavanie pokynov na prípravu nápoja a priloženého diétneho plánu podľa testujúcich nezaručuje zázračne veľký úbytok váhy. Napokon to potvrdzujú aj reakcie používateľov v diskusnom fóre na webe nápoja Multan. Podľa Őko-Testu by mal byť produkt stiahnutý z predaja.

Multan Figur-Former nie je jediným nápojom v teste, ktorý nespĺňa predpísané množstvo kalórií. Produkty Almased Vitalkost a Xlim Aktiv so 690 a 612 kilokalóriami na celodennú dávku zaostávajú za minimálnou povolenou hranicou. V nápoji značky Yokebe odhalil test nedostatok obsiahnutej vlákniny a draslíka.

Zabudnuté zdravotné upozornenia

Kvôli rizikám spojeným s nesprávnou konzumáciou diétnych nápojov musia výrobcovia na obaloch uvádzať zdravotné varovania. Ide napríklad o kontraindikácie alebo upozornenie, že sa nesmú používať bez lekárskeho odporúčania dlhšie ako tri týždne. Jediným výrobcom, ktorý si dostatočne splnil tieto povinnosti, je Herbalife. Na štyroch produktoch varovania úplne chýbali.

Testujúci zrážali produktom body aj za chabé upozornenie v znení „dostatočné pitie“. Formula diéty koncentrujú v tele viac odpadových látok, ktoré je potrebné vylúčiť obličkami. Konzumenti diétnych nápojov by mali preto denne vypiť dva až tri litre tekutín.

Jedným z vedľajších negatívnych efektov chudnutia s diétnymi nápojmi je strata svalovej hmoty, ktorej sa možno vyhnúť cvičením. Telesná aktivita je nevyhnutná aj pre stabilizovanie zníženej hmotnosti v dlhodobom horizonte. Zo všetkých testovaných nápojov na to upozornili iba dva - Yokebe a WellMix Diät Vitalkost.

Doppelherz Aktiv Shake ako jediný v príbalovom letáku poukazuje na to, že ak si po ukončení diéty neupravíte stravu, naberiete kilá rýchlo späť.

Nepovolené reklamné sľuby

Diétne nápoje nesmú byť propagované ako „zdravé“ či „prírodné“. Výrobcovia sa však nestránia umiestňovať takéto označenia na obaly produktov (Herbalife: „Chutné a zdravé jedlo“). Testujúci znižovali hodnotenie aj za vyzdvihovanie vysokého množstva pridaných bielkovín, vitamínov alebo živín, ktoré pritom spĺňajú iba predpísané limity. Na obaloch našli aj nepovolené zdravotné tvrdenie „aktivuje metabolizmus“ alebo formuláciu „špeciálne pre ženy...pretože ženy chudnú inak“, ktorá nemá akýkoľvek odborný základ.

Hroziace súdne spory pre zavádzajúce reklamné tvrdenia zrejme nerobia vrásky firme Almased. V decembri minulého roka jej nemecký súd zatrhol propagovanie odporúčania od lekára, ktoré legislatíva výslovne zakazuje. Na webe produktu a v reklamnej brožúre vysvetľoval licencovaný lekár Dr. Aloys Berg údajné zdravotné výhody produktu. V apríli minulého roka dostal Almased súdny zákaz vyčíslovať v reklame stratu hmotnosti. V minulosti mu súdy zatrhli aj zakázané výroky odkazujúce na choroby.

V teste diétnych nápojov pohorela väčšina produktov

Testované produkty Zdroj: Őko-Test

Účinný a zdravý spôsob chudnutia?

Nízkokalorická diéta založená na pití diétnych nápojov môže údajne viesť k strate 0,5 až 2 kilogramov týždenne. Dá sa ňou skutočne zhodiť kilá aj bez cvičenia?

„Chudnutie je vždy výsledkom negatívnej energetickej bilancie. To znamená, že ak je príjem energie nižší ako jej denná spotreba, telo začne spotrebovávať energiu, ktorú má uloženú v zásobe a telesná hmotnosť klesne. Preto sa dá schudnúť aj bez cvičenia len samotnou diétou. Diéta má dokonca na poklese hmotnosti vyšší podiel v porovnaní s cvičením, až 75-percentný,“ podotýka Karína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy – kompliment.

Chýbajúca telesná aktivita a obmedzený prísun živín však vedú nielen k úbytku tuku, ale aj svalovej hmoty. „Hmotnosť klesá, ale telo je ochabnuté. Pri chudnutí sú účinky cvičenia nenahraditeľné. Cvičenie zvyšuje výdaj energie, zvyšuje podiel svalovej hmoty na celkovej telesnej hmotnosti, pomáha cielene formovať postavu, zlepšuje fyzickú zdatnosť a celkový pocit psychickej pohody.  Kombinácia diéty a cvičenia je nielen najefektívnejší spôsob chudnutia, ale prináša aj najlepší estetický výsledok,“ zdôrazňuje K. Skybová.

Odborníčka otvorene priznáva, že je odporcom akýchkoľvek „formula diets“ produktov: „Sú umelo pripravené a obsahujú množstvo chemických látok. Rizikové sú najmä preto, že odmietajú konzumáciu prirodzenej stravy, odporúčajú nahradiť bežné potraviny „formula diets“ produktmi, nie sú zamerané na vytvorenie žiaducich návykov zdravého stravovania a trvalej zmeny životosprávy. Častokrát zakazujú cvičenie kvôli nízkemu dennému príjmu živín a energie. Nevedú k trvalému udržaniu hmotnosti. Jojo efekt je takmer pravidlom.“