Čo je ovocné, nemusí byť nadmerne sladké. To je zásada, ktorej sa veľa výrobcov ovocných taštičiek nedrží. Nemecký spotrebiteľský magazín Őko-Test preveril 16 z nich v laboratóriách. Iba jeden výrobca vyviazol so známkou „dobrý“. Všetky ostatné odporúča magazín s výhradami alebo vôbec neodporúča. Viaceré produkty nájdete aj v slovenských obchodoch.

Testujúci zrazili výrobkom body za pesticídy, koncentráty a vysoký obsah cukru. Toho je v niektorých taštičkách neprirodzene veľa aj napriek označeniu „bez pridaného cukru“ na väčšine produktov. Výrobcovia pritom „neblafujú" kryštálovým cukrom, ale fruktózou (ovocným cukrom), ktorá sa prirodzene vyskytuje v ovocí.

Jablko či hruška obsahujú na 100 gramov v priemere 10 gramov cukru. Testy ho namerali v niektorých produktoch 16 až 18 gramov.

Test ovocných taštičiek: Len ilúzia zdravého detského príkrmu

Zdroj: Lenka Sameková

Titul najsladšieho pyré získal výrobok Odenwald Pocket ovocné pyré jablko – jahody – banán. Produkt síce obsahoval čisto ovocný cukor, no v prepočte asi v 6 kockách na jednu taštičku. Koktejlom jablkového koncentrátu, hroznového koncentrátu a fruktózy výrobca primiešal do jedného produktu celkovo 17,7 gramu cukru. To je viac ako množstvo v dvoch mliečnych rezoch (16,6 gramu) a o niečo menej ako v dvoch decilitroch Fanty (18,4 gramu).

V teste sklamal aj bio produkt Danival Poki Bio Pomme Banane, v ktorom laboratóriá odhalili 3 druhy pesticídov, čo výrobcu neoprávňuje na označenie „bio“. Detská výživa v skle od toho istého výrobcu prepadla minulý rok aj v teste českej spotrebiteľskej organizácie dTest kvôli obsahu 4 druhov pesticídov.

Nebezpečné látky úradovali aj v iných výrobkoch. Zvyšky pesticídov označil magazín za nevídaný nález, s ktorým sa pri testovaní ovocného a zeleninového pyré už dávno nestretol.

Legislatíva na výrobky bez označenia odporúčaného veku nekladie také prísne požiadavky ako na dojčenskú výživu pre deti do 3 rokov. Ak výrobca na obale neuvedie vekové určenie, ide automaticky o ovocný pretlak, pre ktorý platia voľnejšie limity. Výnimkou sú bio výrobky, ktoré musia spĺňať prísnejšie normy.

Zvyšky pesticídov našli laboratóriá v piatich zo siedmich taštičiek bez vekového určenia. Zostávajúce dva produkty boli v bio kvalite. Podľa magazínu by výrobcovia, ktorí spracovaním obalov cielia na deti, mali dodržiavať pravidlá stanovené pre dojčenskú výživu. V produktoch s odporúčaným vekom neobjavili laboratóriá žiadne pesticídy.

Štyri taštičky prepadli v teste kvôli nedostatočnej deklarácii. Testujúci im vytkli neuvedené vekové odporúčania, chýbajúce upozornenia a klamlivé označenie „bez pridaného cukru“. S týmto tvrdením propagovali pyré traja výrobcovia, ktorí produkty osladili koncentrátmi alebo fruktózou.

Riziká skryté v taštičkách

Zmes kyseliny a cukru, ktorú deti vycucávajú z úzkeho otvoru taštičiek, zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. Malé mliečne zuby sú výrazne citlivejšie ako dospelé. Kvôli tomu magazín zrazil body takým výrobkom, ktoré boli propagované ako produkty pre deti.

Ďalšou kapitolou sú miniatúrne uzávery rizikové na prehltnutie. Európska legislatíva na takéto časti obalov detských potravín nepamätá. Bezpečnostná norma EN 71 upravuje iba oddeliteľné diely hračiek.

Ekologická stránka jednorazových obalov pyré je výrobcom ukradnutá. Všetky obsahovali hliník a/alebo PVC/PVDC/chlórované zlúčeniny, ktoré sa v prírode dlho rozkladajú.

Takýto obalový materiál dokáže kontaminovať potravinu, ak je vážne poškodený. Testy to našťastie nepotvrdili. Obaly upozorňujú spotrebiteľov na obsah hliníka do 2 gramov, čo je veľmi malé množstvo, ktoré sa môže prirodzene vyskytovať aj v ovocí.

Produkty s najlepším hodnotením

Víťazom testu s hodnotením „dobrý“ sa stal taliansky ovocný príkrm 100 % Polpa di Frutta con pera e banana značky Probios. O stupeň horšou známkou sa za ním umiestnilo pyré pod značkou drogéristického reťazca dm Babylove So Fruchtig! Apfel & Pfirsich mit Banane, jablkovo-banánová taštička pod značkou kinella od nemeckého výrobcu Ackermanns Haus a bio pyré frucht pur fruits od švajčiarskej spoločnosti Holle.

Test ovocných taštičiek: Len ilúzia zdravého detského príkrmu

Testované produkty Zdroj: Őko-Test