Americký výrobca elektrických áut Tesla obnoví transakcie s bitcoinmi, keď ťažiari, ktorí overujú transakcie, budú viac využívať obnoviteľné zdroje energie. Uviedol to na Twitteri riaditeľ Tesly Elon Musk.

Bitcoin, ktorý je najväčšia a najznámejšia kryptomena na svete, v nedeľu o 20:10 SELČ, po Muskovom tweete, posilňoval o viac ako päť percent a jeho hodnota sa pohybovala nad 37 360 dolárov. Od 4. januára si pripísal už 34,7 percenta, napísala agentúra Reuters.

Musk uviedol, že ak bude potvrdené rozumné využitie čistej energie ťažiarmi, s pozitívnym budúcim trendom, Tesla obnoví autorizáciu transakcií. Za rozumné označil množstvo 50 percent. Oznámil tiež, že Tesla predala zhruba desať percent bitcoinov, ktoré vlastnila.

Musk tento rok svojimi vyhláseniami už niekoľkokrát výrazne ovplyvnil vývoj kurzu bitcoinu. Vo februári oznámil, že Tesla investovala do bitcoin 1,5 miliardy dolárov a že začne bitcoin prijímať ako platidlo. Kurz meny potom prudko vzrástol na nový rekord.

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk predstavil nový elektromobil Tesla, Model S Plaid má absurdnú rýchlosť

V máji ale znovu prekvapil trhy oznámením, že Tesla prestane bitcoin prijímať. Ako dôvod uviedol ohľady na životné prostredie v súvislosti s vysokým objemom energie, ktorá sa pri ťažbe bitcoinu spotrebováva. Dodal ale, že verí, že kryptomena má sľubnú budúcnosť, ale nesmie to byť za cenu veľkých strát pre životné prostredie. Bitcoin na vyhlásenie reagoval poklesom o desať percent.

Musk uisťoval, že Tesla bitcoiny, ktoré nakúpila, nepredá. Ďalší pokles kurzu však v druhej polovici mája spôsobilo, keď Musk na Twitteri jednoznačne nevyvrátil špekulácie, podľa ktorých sa Tesla chystá predať svoje zvyšné bitcoiny alebo ich už predala. Potom, čo miliardár uistil, že Tesla sa žiadnych bitcoinov nezbavila, sa kurz stabilizoval.