Vojenské hodnosti by viac nemali získavať verejní funkcionári. Povýšenie do hodnosti vojaka v zálohe by malo byť možné len v prípade, že je povýšený zaradený do aktívnych záloh.

Hodnosti vojaka vo výslužbe a vojnového veterána sa majú udeľovať ako prejav morálneho ocenenia, nemali by ich však získavať verejní funkcionári. Vyplýva to zo návrhu novely zákona o brannej povinnosti a ďalších zákonov, ktoré v stredu schválila vláda.

Vymenovať alebo povýšiť do vojenskej hodnosti vojaka vo výslužbe a vojnového veterána by malo byť možné až po zániku brannej povinnosti.

„Na základe poznatkov z aplikačnej praxe, keď boli verejní funkcionári vymenovaní alebo povýšení bez náležitého zdôvodnenia alebo v súvislosti s výkonom ich verejnej funkcie aj o niekoľko hodností a v snahe zabrániť takémuto konaniu v budúcnosti sa navrhuje, aby takto oceňovaný vojak vo výslužbe alebo vojnový veterán nebol verejný funkcionár,“ uviedol rezort obrany v dôvodovej správe.

Podrobnosti o vymenúvaní do vojenskej hodnosti alebo povyšovaní do vojenskej hodnosti vojakov vo výslužbe by mal určovať prezident Slovenskej republiky, rovnako ako to určuje pre vojnových veteránov.

Kapitán Danko

Azda najznámejším kapitánom v zálohe v histórii Slovenska sa stal niekdajší šéf parlamentu a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) ho vymenoval do hodnosti kapitána rozkazom z 21. septembra 2016. Ocenenie mal dostať aj za to, že žiadal navýšenie rozpočtu pre armádu.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vtedy oboch vyzval, že by sa mali verejne za povýšenie ospravedlniť. „Napľuli všetkým statočným vojakom, ktorí si to musia odmakať, do tváre a demoralizujú armádu,“ povedal Matovič.

Podľa neho sa Danko z desiatnika stal hneď kapitánom, a tak preskočil niekoľko hodností. „V armáde je na takýto postup potrebných 30 až 35 rokov driny, aby sa z desiatnika stal kapitán,“ zdôraznil.

 

Neprehliadnite

Kapitán Danko valcoval Facebook

Zaslúžim si to

„Ja si tú hodnosť zaslúžim, nemám z toho žiadnu výhodu,“ vyhlásil v reakcii Danko a výzvu Matoviča, aby hodnosť vrátil, odmietol.

„Výložky, ak by to bolo nutné, si veľmi rád dám,“ povedal na tlačovej besede s tým, že výložky si neskutočne váži. „Rád si ich ako vojak dám, som hrdý na to, že som kapitán v zálohe. Ctím si vojakov, ktorí padnú. Môžem hrdo povedať, že som rok v armáde slúžil,“ uviedol a dodal, že jeho priamym veliteľom bol generál a súčasný minister obrany Gajdoš.

Podľa Danka bolo zrejmé, že povýšenie z hodnosti desiatnika na hodnosť kapitán je priamoúmerné jeho vzdelaniu a veku. 

Neprehliadnite

Danko: Na hodnosť kapitán som hrdý, zaslúžim si ju

Naď mu hodnosť odobral

Nový minister obrany Jaroslav Naď mu však hodnosť odňal.

„Prišlo mi to už v tých časoch ako urážka profesionálnych vojakov, ktorí slúžia svojej vlasti a na hodnosť kapitána musia pracovať niekedy aj dvadsať rokov. Pán Danko si jednoducho hodnosť nezaslúžil. Takéto konanie je neprijateľné a preto podpíšem relevantné rozkazy, ktorými zruším tie o mimoriadnom povýšení,“ povedal J. Naď na brífingu, postavil sa a podpísal listiny, ktoré Dankovi frčky zobrali. 

Zároveň sa tým pre zmenu otvorila diskusia o tom, či to mohol urobiť. Jednoznačnú odpoveď na túto otázku nevedeli dať ani právnici.

Naďov krok kritizoval aj kandidát strany Spolu, ktorá v ostatných parlamentných voľbách neuspela, a bývalý zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Pavel Macko. Podľa neho môže takýto postup otvoriť celý rad ďalších problémov.

Nový minister obrany si však za svojím rozhodnutím stál a pripravoval legislatívu, ktorá rozdávanie hodností politikom zatrhne.

Na snímke predseda SNS Andrej Danko počas tlačovej konferencie po voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave 1. marca 2020. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Odobrali Dankovi hodnosť kapitána zákonne? Jasný názor nemajú ani právnici