Tempo rastu inflácie v Turecku sa v novembri spomalilo, prvýkrát za 18 mesiacov. Ukázali to v pondelok oficiálne údaje štatistického úradu TUIK. 

Podľa štatistík sa miera inflácie v Turecku v novembri 2022 znížila na 84,4 percenta z 85,5 percenta v októbri. Tento výsledok sa zhoduje s odhadmi analytikov.

Spotrebiteľské ceny v novembri stúpli

TUIK uviedol, že v novembri sa spomalil rast cien za dopravu (na 107 percent zo 117,2 percenta) aj nákladov na bývanie a služby (na 82,9 percenta z 85,2 percenta). Na druhej strane rýchlejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov (o 102,6 percenta oproti 99,1 percenta).

V medzimesačnom porovnaní turecké spotrebiteľské ceny v novembri stúpli o 2,9 percenta, čo bolo tiež menšie tempo ako ich zvýšenie o 3,5 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Inflácia v Turecku neustále rastie od mája 2021, keď dosiahla minimum 16,6 percenta.

Skutočná miera inflácie

Nezávislí ekonómovia však tvrdia, že miera inflácie v krajine je v skutočnosti viac ako dvojnásobná. Podľa rešpektovanej štúdie ekonómov z tureckého výskumného inštitútu ENAG, medziročná miera rastu spotrebiteľských cien dosiahla v novembri 170,70 percenta.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas víkendu predpovedal, že rast spotrebiteľských cien sa čoskoro spomalí.

„Čoskoro budeme svedkami rýchleho poklesu inflácie a spoločne uvidíme, že špinavé scenáre postavené na tomto probléme sú roztrhané a zahodené,“ povedal.

Erdoganova vláda pripisuje vysokú infláciu vonkajším faktorov, ako je prudký nárast cien potravín a energií v celom svete v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

Turkish citizens wave their national flags as they protest against the military coup outside Turkey's parliament near the Turkish military headquarters in Ankara, Turkey, Saturday, July 16, 2016. Forces loyal to Turkey's President Recep Tayyip Erdogan quashed a coup attempt in a night of explosions, air battles and gunfire that left dozens dead Saturday.  (AP Photo/Hussein Malla)
Neprehliadnite

Nálada tureckých spotrebiteľov je najlepšia za jeden rok