Tento fakt viedol k znižovaniu počtu zamestnancov viacerých spoločností a startupov v technologickom sektore po pandemických rokoch rastu, uviedla agentúra Statista.

Dokonca aj velikáni ako Amazon, Meta a Twitter zrealizovali hromadné prepúšťanie. Práve spoločnosť Jeffa Bezosa sa s 18-tisícami prepustených zamestnancov dostala na čelo celosvetového rebríčka korporácií s najväčším počtom prepustených zamestnancov.

Spoločnosť Microsoft 19. januára oznámila, že zníži počet svojich zamestnancov približne o desaťtisíc. O deň neskôr materská spoločnosť Google Alphabet oznámila, že zruší 12-tisíc pracovných miest.

Nižšie uvedený graf dokazuje, že zimné mesiace boli v technologických spoločnostiach a startupoch obzvlášť bohaté na prepúšťanie.

Len v novembri 2022 bolo na celom svete prepustených viac ako 50-tisíc pracovníkov pôsobiacich v technologickom sektore. Spoločnosť Meta prepustila 11-tisíc zamestnancov, Amazon prepustil 10-tisíc pracovníkov a Salesforce po predchádzajúcich vlnách prepúšťania prepustil ďalší 1-tisíc ľudí.

Kryptografické spoločnosti patrili medzi najviac postihnuté vo finančnom technologickom sektore. Aj keď počet zamestnancov znížilo len 63 spoločností, len najznámejšie firmy v odvetví Crypto.com, Coinbase a Kraken prepustili spolu viac ako 5 000 zamestnancov. Prepúšťanie bolo pravdepodobne čiastočne spôsobené volatilitou trhu a drastickým poklesom cien populárnych tokenov, ako je Bitcoin.

Od začiatku roka 2023 bolo v spoločnostiach súvisiacich s technológiami prepustených viac ako 120-tisíc zamestnancov, čo predstavuje približne 75 percent technologickej a startupovej pracovnej sily prepustenej v celom roku 2022.

Najnovšie sa so spoločnosťami ako je Dell, PayPal, IBM, Yahoo a Zoom rozlúčilo po 1 300 až 6 500 zamestnancov. Celkovo bolo od 1. januára 2022 do 2. marca 2023 prepustených približne 283 000 ľudí, z toho približne 68 percent v Spojených štátoch.

Za bezprecedentnú vlnu prepúšťania je čiastočne zodpovedná aj ruská agresívna vojna proti Ukrajine a zvýšené zatváranie výrobných závodov v Číne v dôsledku politiky nulového covidu, ktorá výrazne zhoršila globálnu hospodársku situáciu.

Okrem vonkajších faktorov možno toto prepúšťanie pripísať aj nesprávnym odhadom z predchádzajúcich rokov. Príkladom je spoločnosť Meta, ktorá v rokoch 2019 až 2021 zvýšila počet svojich zamestnancov o 60 percent, z takmer 45-tisíc na 72-tisíc.

Jediným členom skupiny GAMAM (Google, Amazon, Meta, Apple, Microsoft), ktorý sa vyhol veľkým kolám prepúšťania, je spoločnosť Apple. Údajne sa tak stalo čiastočne vďaka tomu, že si generálny riaditeľ Tim Cook znížil plat o 50 miliónov dolárov, čo predstavuje 40 percent jeho celkového príjmu generovaného spoločnosťou.  

Infographic: The Winter Wave of Tech Layoffs Continues | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy