Prehodnotené záväzky Slovenska voči Severoatlantickej aliancii a ušetrené milióny eur sa napokon konať nebudú. Rozhodlo sa tak Ministerstvo obrany SR v súvislosti s otázkou vytvorenia ťažkej mechanizovanej brigády, ktorá má byť pripravená do roku 2030.

Zvažovala sa možnosť redukcie tejto jednotky na „stredne ťažkú“, ktorej súčasťou by mohli byť napríklad kolesové vozidlá. Pri ťažkej máme mať obrnené pásové vozidlá či dokonca tanky. 

Zásadný rozdiel medzi ťažkou a strednou brigádou je predovšetkým v balistickej ochrane. Každá vrstva panciera navyše stojí nemalé finančné prostriedky. Ak teda chceme dodržať svoje záväzky voči NATO, musíme naliať do armádnej modernizácie stovky miliónov eur. Značná časť súčasnej vojenskej techniky Slovenska pochádza ešte z čias Varšavskej zmluvy.

„V rámci prípravy na proces prideľovania Cieľov spôsobilostí 2021 sa konala v rezorte obrany diskusia o type poskytovanej mechanizovanej brigády. Na základe uvedenej diskusie a spracovanej odbornej analýzy Ministerstvo obrany nebude žiadať o zmenu typu mechanizovanej brigády,“ odpísal na otázky TREND tlačový odbor rezortu. Rokovania odštartujú v druhej polovici tohto roka.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa