Ozbrojenci Talibanu chodia od dverí k dverám, hľadajú bývalých spolupracovníkov krajín NATO a zvrhnutej afganskej vlády a vyhrážajú sa ich rodinným príslušníkom.

Alebo ich rovno zavraždia, píše server idnes.cz.

Obavy, že Taliban bude na jednej strane ukazovať prívetivú tvár, a na druhej páchať zverstvá, sa napĺňajú.

Najbežnejšou formou je, že obete jednoducho zastrelia, alebo obesia. Stalo sa to napríklad trom vysoko postaveným dôstojníkom afganskej armády, uvádza americká televízia Fox News.

Rozrezať a lámať

Kým tálibanskí predáci sľubovali všeobecnú amnestiu, ozbrojenci vojakov vytiahli z ich domov a popravili na verejnom priestranstve.

Množia sa tiež svedectvá, že pred smrťou ľudí sadisticky mučia. Stalo sa tak napríklad v prípade príslušníkov etnickej menšiny Hazara, tvrdí organizácia Amnesty International .

V provincii Ghazní zabili ozbrojenci deväť mužov. Šiestich zastrelili, troch umučili na smrť. Jedného tak, že ho postupne udusili jeho vlastnou šatkou a pomaly mu odrezávali kožu a svalstvo na pažiach. Ďalšiemu lámali ruky a nohy a trhali vlasy.

Zabili príbuzného spolupracovníka Deutsche Welle

Na západe Afganistanu zastrelili člena rodiny novinára pracujúceho pre nemeckú verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu spoločnosť Deutsche Welle. Ďalšieho pri útoku ťažko zranili.

Deutsche Welle uviedla, že Talibanci na západe Afganistanu žurnalistu hľadali dom od domu. Muž však pracuje v Nemecku. "Ďalším príbuzným sa podarilo na poslednú chvíľu uniknúť a sú na úteku," doplnila.

"Zabitie blízkeho príbuzného jedného z našich redaktorov Talibanom je neskutočne tragické a dokladá akútne nebezpečenstvo, v ktorom sa nachádzajú všetci naši pracovníci a ich rodiny v Afganistane. Taliban už zjavne v Kábule a tiež v provinciách vykonáva organizované pátranie po novinároch. Čas sa nám kráti!" vyhlásil šéf stanice Peter Limbourg.

Dodal, že Taliban v posledných dňoch a týždňoch prehľadal domy najmenej troch ďalších reportérov Deutsche Welle.

Ilustračný obrázok - biometria pre Taliban
Neprehliadnite

Taliban a hi-tech: Biometrické databázy ukoristené Američanom mu pomôžu identifikovať odporcov

Správa OSN to potvrdzuje

"Taliban zintenzívňuje pátranie po všetkých jedincoch a spolupracovníkoch minulého režimu, a keď sa im to nepodarí, zameriavajú sa na ich rodiny, ktoré zatýkajú a trestajú podľa svojho výkladu práva šaría," uvádza čerstvá správa nórskej organizácie, ktorá spracováva spravodajské informácie pre OSN.

"Vo zvlášť veľkom ohrození sú jedinci v ústredných pozíciách v armáde, polícii a vyšetrovacích jednotkách," pokračuje dokument.

Taliban si podľa nórskych expertov vedie zoznam ľudí, ktorých sa snažia nájsť. Podľa šéfa organizácie, ktorá správu vypracovala, je pritom každý človek v registri vo veľkom nebezpečenstve, pretože nie je vylúčené ani to, že Talibanci začnú ľudí hromadne popravovať.

Hnutie pritom od dobytia zeme sľubuje, že sa nikomu nebude mstiť. Vyhlasovalo, že si povstalci nechcú vytvoriť žiadnych vonkajších alebo vnútorných nepriateľov. Sľúbilo tiež amnestiu pre všetkých členov bezpečnostných zložiek bývalého režimu i tých, ktorí spolupracovali s cudzími mocnosťami.

Žiadna zmena?

Rad západných expertov a politikov sa však obáva, že sa ich postoje príliš nezmenili od 90. rokov minulého storočia, keď viedli v Afganistane represívny islamistický režim.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že sa podľa neho povstalci za posledných 20 rokov nezmenili.

Podľa mnohých expertov je teraz pre Talibancov jedinou motiváciou pre udržiavanie dobrých vzťahov so západnými mocnosťami snaha o medzinárodné uznanie formujúcej sa afganskej vlády.

Spojené štáty pritom vyjadrili obavu z toho, že by v terajšej chaotickej situácii mohla podniknúť teroristický útok tamojšia odnož organizácie Islamský štát.

KK22 Kábul - Bojovníci Talibanu hliadkujú na ulici v Kábule 19. augusta 2021.  Bojovníci Talibanu po ústupe spojeneckých vojsk obsadili v nedeľu 15. augusta afganské hlavné mesto Kábul a zvrhli vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a alianciou NATO. FOTO TASR/AP

Taliban fighters patrol in Kabul, Afghanistan, Thursday, Aug. 19, 2021. The Taliban celebrated Afghanistan's Independence Day on Thursday by declaring they beat the United States, but challenges to their rule rangi
Neprehliadnite

Taliban strieľal do davu, ľudia protestujú. Pozrite si aj ďalšie správy z Afganistanu