Taliansko zavedie celoštátny nočný zákaz vychádzania ako súčasť boja proti šíreniu nákazy novým koronavírusom. Oznámil to v pondelok taliansky premiér Giuseppe Conte s tým, že presný termín, odkedy toto opatrenie začne platiť, neuviedol. Informovala o tom agentúra DPA.

Conte síce nespomenul, v akom čase bude zákaz vychádzania platiť, no ministerka práce Francesca Puglisiová predtým pre spravodajskú stanicu SkyTG24 uviedla, že sa začne o 21.00 h.

„Sme nútení zasiahnuť... implementovať ďalšie opatrenia a zaviesť prísnejšiu stratégiu na zastavenie šírenia vírusu,“ povedal Conte v dolnej komore parlamentu.

JB 14 Rím - Taliansky premiér Giuseppe Conte si napráva ochranné rúško na zabránenie šíreniu nového koronavírusu počas stretnutia s novinármi v Ríme 7. októbra 2020. Talianska vláda rozhodla v stredu o zavedení povinného nosenia tvárových rúšok vo vonkajších priestoroch. Toto nariadenie, ktoré je súčasťou opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, schválil kabinet spolu s predĺžením núdzového stavu do 31. januára 2021, informovala agentúra DPA. FOTO TASR/AP 

Italian Premier Giuseppe Conte adju
Neprehliadnite

Taliansko opäť sprísňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu, zatvárajú sa kiná a divadla

Medzi ďalšie avizované opatrenia patrí zatvorenie múzeí, zatvorenie obchodných centier cez víkendy, ako aj dištančná výučba, ktorá bude po novom platiť aj pre stredoškolákov. Obmedzí sa i počet pasažierov v prostriedkoch hromadnej dopravy (kapacita sa z 80 percent zníži na 50) či cestovanie medzi regiónmi s vysokým počtom infikovaných.

Zákaz nočného vychádzania a obmedzenie pohybu  sa nebudú týkať ciest do práce alebo iných nevyhnutných prípadov, ako je návšteva lekára.

Hoci Conte vylúčil nariadenie celoštátnej karantény (lockdown), naznačil, že v niektorých regiónoch budú zavedené ďalšie obmedzenia, a to v závislosti od počtov nakazených. Jednotlivé regióny budú zaradené do troch rôznych úrovní rizika nákazy, na základe ktorých úrady rozhodnú o prípadnom zavedení lockdownu.

Italy Quarantines Lombardy And Veneto Regions To Slow COVID-19 Spread
Neprehliadnite

Taliansko v dovolenkových preferenciách Slovákov spadlo

Najnovšie opatrenia budú zahrnuté do vládneho dekrétu, ktorý bude vydaný v nasledujúcich dňoch - pôjde už o štvrtý takýto dekrét za necelý mesiac.

V Taliansku si koronavírusová pandémia vyžiadala 39 059 úmrtí, čo je druhý najvyšší počet v Európe po Británii. V októbri sa denný nárast nakazených zvýšil viac ako 12-krát a v sobotu dosiahol rekordných 31 758. V pondelok pribudlo 22 253 novoinfikovaných, v nedeľu 29 907. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti bolo v pondelok hospitalizovaných 2 022 pacientov; dovedna je v nemocniciach 19 840 ľudí.

V Taliansku sú už od minulého víkendu zavreté kiná, divadlá, posilňovne a plavárne, reštaurácie a bary musia zatvárať o 18.00 h. Takisto platí povinnosť nosiť rúška vonku aj vo verejných budovách.