Taliansko vyhlasuje vojnu laboratórnym potravinám. Minister poľnohospodárstva Francesco Lollobrigida v utorok predložil návrh zákona, ktorý zakazuje výrobu a predaj syntetických potravín.

Zákon ustanovuje zákaz predaja, dovozu a výroby na export potravín získaných z bunkových kultúr, oznámila vláda v Ríme. Porušenie zákona sa má trestať pokutami vo výške 10-tisíc eur až 60-tisíc eur a konfiškáciou tovaru.

Syntetické potraviny majú podľa zástancov veľký potenciál pre výrobu produktov, ktoré vyzerajú a chutia ako mäso bez toho, aby bolo nutné zabíjať zvieratá.

V Ríme aktuálne otvorili podnik s názvom Impact food, ktorý sa prezentuje ako „prvý udržateľný steakhouse v hlavnom meste". Podnik je v súčasnosti jediným dovozcom laboratórne pestovaného mäsa v Taliansku.

Ďalšie dôležité správy

EBE 28 Rím - Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová počas tlačovej konferencie k návrhu rozpočtu na rok 2023 v Ríme v utorok 22. novembra 2022. FOTO TASR/AP


Italian Premier Giorgia Meloni talks to journalists during a press conference to present the 2023 proposed budget in Rome, Tuesday, Nov. 22, 2022. (AP Photo/Gregorio Borgia)
Neprehliadnite

Taliansko má výhrady k navrhovaným zmenám rozpočtových pravidiel EÚ