Zákaz Európskej únie na námorný dovoz ruskej ropy má vstúpiť do platnosti 5. decembra. Jedna krajina však zaostáva vo svojom úsilí zabezpečiť alternatívne dodávky a musí zrýchliť tempo.
Taliansko je teraz najdôležitejším európskym trhom Moskvy, pričom jediným najväčším kupcom je rafinéria vlastnená ruským ropným gigantom Lukoil. To spôsobuje talianskej vláde problém, píše agentúra Bloomberg.

Zatiaľ čo iní európski kupci už od ruskej ropy ustúpili, Lukoil sa vydal opačným smerom a využíva svoje európske rafinérie na spotrebu ropy, ktorú nemôže predávať inde na kontinente. Táto politika zatiaľ pre spoločnosť fungovala dobre a umožnila jej vyhnúť sa nákladným a časovo náročným zásielkam do Indie, ktoré boli jediným východiskom pre jej konkurentov.

Toky ruskej ropy do severnej Európy, ktorá bola predtým najdôležitejšou destináciou pre zásielky z baltských a arktických terminálov, klesli o viac ako 90 percent od začiatku februára, keď moskovskí vojaci vtrhli na Ukrajinu. Naproti tomu zásielky do Talianska sa za rovnaké obdobie viac ako zdvojnásobili.

Ale to bude musieť skončiť o dva týždne. Taliansko nemá žiadny plán, aj keď dátum implementácie sankcií EÚ bol posunutý na jún. Rafinéria Lukoil je najväčšia v Taliansku a poskytuje ekvivalent 20 percent spotreby paliva v krajine. Jej zatvorenie by ohrozilo viac ako 3-tisíc pracovných miest na ostrove Sicília.

Na rozdiel od nemeckej vlády, ktorá zakročila, aby prevzala kontrolu nad svojou veľkou Ruskom kontrolovanou rafinériou neďaleko Berlína, Rím urobil len málo. Lukoil uvažoval o predaji závodu, ale začiatkom tohto mesiaca odmietol ponuku americkej private equity skupiny na jeho kúpu.

Talianska vláda sa môže usilovať o oddialenie uvalenia sankcií EÚ, aby sa vyhla zatvoreniu závodu, čo však prinajlepšom poskytne len dočasné riešenie. A neexistuje žiadna záruka, že dostane výnimku.

Ďalšie dôležité správy

Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu do Holandska
Neprehliadnite

Pre Bulharsko je nevyhnutné obnoviť dodávky ruského plynu, povedal Rosen Christov