Vysokí talianski predstavitelia sa obávajú, že najnebezpečnejší spojenec premiérky Giorgie Meloniovej by mohol narušiť krehkú rovnováhu vo vládnej koalícii a ohroziť jej záväzok obmedzovať výdavky a stabilitu administratívy. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Napriek sympatiám svojich partnerov k Rusku a nevôle voči pravidlám Európskej únie ohľadom deficitu, krajne pravicová premiérka zatiaľ zaujala umiernenejší postoj k otázkam, ktoré sú pre investorov najdôležitejšie, týkajúce sa výdavkov na odvrátenie výpredaja talianskeho dlhu a udržiavanie dobrých vzťahov so spojencami Talianska. V dôsledku toho sa rozpätie medzi výnosmi talianskych a nemeckých 10-ročných dlhopisov, ktoré je kľúčovým meradlom politického rizika, od jej volebného víťazstva v septembri zúžilo takmer o 50 bázických bodov.

Ale správanie 45-ročnej G. Meloniovej sa v posledných týždňoch stalo nevyspytateľnejším, keďže sa snažila mať navrch v dlhotrvajúcom boji so svojím podpredsedom vlády a populistickým rivalom Matteom Salvinim. Dokonca sa dostala do sporu s Francúzskom, najdôležitejším spojencom Talianska, po tom, čo ju Salviniho manévre vyviedli z rovnováhy.

V Salviniho tieni

Taliansko je kľúčovou súčasťou podpory Ukrajiny pod vedením USA od ruskej invázie vo februári. Medzinárodná aliancia však čelí tlakom na viacerých frontoch. Situácia na Ukrajine vyvoláva vyhliadky na novú vlnu utečencov, Európa zas zápasí s rastúcou infláciou a recesiou.

M. Salvini (49) bol na ceste viesť vlastnú pravicovú vládu, no séria prešľapov otvorila dvere G. Meloniovej. Ale hoci premiérka strávila celý svoj dospelý život v politike, nemá takmer žiadne skúsenosti s vládnutím a snaží sa ovládnuť rivala, ktorému sa podarilo vytlačiť posledných dvoch talianskych lídrov.

Od začiatku sa Salvini snažil zatieniť premiérku kampaňami na stanovovanie agendy v otázkach, ako je polícia a výdavky na infraštruktúru. G. Meloniová sa ujala úradu s prísľubom, že bude riešiť dlhodobé ekonomické problémy Talianska. Namiesto toho sa pristihla pri potláčaní nelegálnych koncertov, zvyšovaní limitu na platby v hotovosti a financovaní prác na moste na Sicíliu – to všetko v reakcii na Salviniho konanie.

Medzi talianskymi predstaviteľmi naprieč politickým spektrom teraz narastajú obavy, že domáce hádky by mohli G. Meloniovú priviesť k tomu, že by sa nesústredila dostatočne na verejné financie alebo vyvolala vážnejšie roztržky so zvyškom Európskej únie. Bloomberg hovoril s tuctom úradníkov z Talianska a ďalších krajín zo skupiny G7, ktorí požiadali, aby neboli menovaní. Vyjadrili podobné obavy pri výzvach, ktorým talianska vláda čelí.

Presadzuje nezákonné praktiky

Najväčšie problémy G. Meloniovej sa týkali prisťahovalectva – témy, z ktorej M. Salvini ťažil dôslednejšie ako ktokoľvek iný. Počas októbrových koaličných rokovaní sa mu podarilo dosadiť svojho bývalého šéfa generálneho štábu Mattea Piantedosiho za ministra vnútra, čo mu dalo kontrolu nad bezpečnosťou hraníc. Ako svoj prvý čin M. Piantedosi oživil zámer charakteristický pre M. Salviniho, a síce blokovanie lodí s migrantmi, ktorí chcú kotviť v talianskych prístavoch. To je politika, ktorú EÚ a talianske súd vyhlásili za nezákonnú.

To postavilo do centra diania M. Salviniho v roli obrancu Talianska a Talianov, nie G. Meloniovú. Keď sa objavila myšlienka, že Francúzsko dovolí jednej z lodí zakotviť, premiérka vyhlásila: „Vítame rozhodnutie Francúzska zdieľať zodpovednosť za migračnú núdzovú situáciu. Až do dnešného dňa ju malo len Taliansko a niekoľko ďalších stredomorských štátov.“

Vyhlásenie bolo podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou napísané v zhone a bez obvyklých kontrol. Vyvolalo zúrivú reakciu Paríža. Francúzsky minister vnútra Gerald Darmanin je ďalším zástancom tvrdej línie prisťahovalectva, ktorého prezident Emmanuel Macron vymenoval, aby odrazil útoky nacionalistov vo Francúzsku. Povedal, že odmietnutie Talianska dovoliť lodiam migrantov zakotviť je „nepochopiteľné“, „neprijateľné“ a „nezodpovedné“ a pohrozil zavedením hraničných kontrol medzi týmito dvoma krajinami. Taliansky prezident Sergio Mattarella zatelefonoval E. Macronovi, keď francúzsky prezident odletel na Bali na summit lídrov Skupiny G 20. Až to pomohlo urovnať napäté vzťahy.

Jemná rovnováha

Meloniová sa stretla s J. Bidenom aj čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Súkromní diplomati však spochybnili jej schopnosť riadiť Taliansko v čase recesie s rastúcimi úrokovými sadzbami, keď čelí takým silným bočným vetrom z vnútra svojej vlády. Zatiaľ si udržiava len jemnú rovnováhu.

Prvý vládny zákon o rozpočte prináša aj záväzok znížiť dlhové zaťaženie Talianska, iba ak sa nájdu peniaze na iniciatívy M. Salviniho, ako je mierne zníženie veku odchodu do dôchodku a nižšie dane pre samostatne zárobkovo činné osoby.

Rovnováha Meloniovej vlády však bude zrejme v najbližších mesiacoch čeliť vážnejšej skúške. Zvýšenie úrokových sadzieb od Európskej centrálnej banky zvýši náklady na pôžičky pre Meloniovej administratívu, zatiaľ čo ekonómovia odhadujú, že ekonomika už môže byť v recesii.

A potom je tu Ukrajina. Premiérka je odhodlaná naďalej posielať vojenskú pomoc vláde v Kyjeve, ale M. Salvini a Silvio Berlusconi, ďalší kľúčový koaličný partner, už v minulosti vyjadrili svoj obdiv k Vladimirovi Putinovi. S. Berlusconi sa len minulý mesiac chválil svojím priateľstvom s V. Putinom.

Ďalšie dôležité správy

JB 31 Rím - Nová talianska premiérka Giorgia Meloniová zvoní zvončekom vládneho kabinetu počas prvého zasadnutia vládneho kabinetu po jej slávnostnom prevzatí úradu vo vládnom paláci Čigi v Ríme 23. októbra 2022. FOTO TASR/AP

New Italian Premier Giorgia Meloni rings the cabinet minister bell during her first cabinet meeting at Chigi Palace Premier's office, in Rome, Sunday, Oct. 23, 2022. Giorgia Meloni, 45, whose political party with neo-fascist roots secured the most votes in Italy's national
Neprehliadnite

Taliansko je jedinou krajinou bez záložného plánu, keď začnú platiť sankcie proti ruskej rope