Význam Azerbajdžanu z pohľadu Európy v dôsledku ťažkej energetickej krízy stúpol, vyhlásil v utorok v Budapešti šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó po schôdzke s azerbajdžanským ministrom hospodárstva Mikailom Džabbarovom. 

Diverzifikácia je podľa Szijjártóa z krátkodobého a strednodobého hľadiska možná najmä zvýšením dovozu zemného plynu vyťaženého v tejto juhokaukazskej krajine.

„Záujmom Maďarska je, aby bolo možné čo najskôr zapojiť azerbajdžanské zdroje do dodávok (plynu). Vyžaduje si to však významný rozvoj infraštruktúry v juhovýchodnej i strednej Európe,“ dodal maďarský minister, podľa ktorého je potrebné vybudovať ďalšie interkonektory a prepravné kapacity. K tomu je však podľa neho potrebná aj podpora zo strany Európskej únie.

Pridalo sa aj Slovensko

„Maďarsko sa preto spolu s Bulharskom, Rumunskom a Slovenskom obrátilo na Európsku komisiu, aby Brusel riešil túto otázku ako prioritu a poskytol podporu pre vývoj potrebný na zaručenie energetickej bezpečnosti regiónu,“ zdôraznil Szijjártó.

Podľa jeho slov medzi Maďarskom a Azerbajdžanom je už aj teraz strategické partnerstvo, čo podčiarkne aj budapeštianska návšteva azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva ešte tento mesiac.

Ďalšie dôležité správy

Péter Szijjártó.
Neprehliadnite

Maďarsko nebude vetovať zdroje na zbrane pre Ukrajinu, tvrdí minister Szijjártó