Maďarská vláda podporuje vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie. Ak však Švédsko chce, aby ho v tom podporilo aj Turecko, malo by sa správať inak. V súvislosti s nedávnym pálením Koránu v Štokholme to v utorok v Budapešti vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó po schôdzke s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušogluom. 

Podľa Szijjártóa udalosť, ktorá sa udiala 21. januára na proteste pred tureckým veľvyslanectvom vo švédskej metropole, je neprijateľná. Súčasne kritizoval švédsku reakciu, podľa ktorej pálenie svätej knihy iného náboženstva je súčasťou slobody vyjadrenia. „Ako kresťan, veriaci katolík, môžem povedať, že pálenie svätej knihy inej viery je neprijateľným činom“, dodal.

Maďarský minister podčiarkol, že maďarsko-turecká spolupráca je veľkou pomocou vo všetkých troch výzvach, ktorým Maďarsko čelí. Týkajú sa ukončenia vojny na Ukrajine, bezpečnosti dodávok energií a potlačenia ilegálnej migrácie.

Tureckého ministra zahraničných vecí prijal predtým aj premiér Viktor Orbán, ktorý povedal, že Európa nemôže byť stabilná a bezpečná bez stability a bezpečnosti Turecka.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Proti spáleniu Koránu vo Švédsku sa v Turecku konajú protesty