Skupina sýrskych utečencov v Turecku plánuje vytvoriť karavánu, a takto sa dostať na hranice Európskej únie, informovala v sobotu agentúra AFP, ktorá sa odvolala na organizátorov.

Karavána bude rozdelená do skupín

Plány sa pripravujú online prostredníctvom kanála na sociálnej sieti Telegram, ktorý bol vytvorený pred týždňom a sleduje ho takmer 70 000 ľudí. Organizátori vyzývajú ľudí, aby si priniesli spacie vaky, stany, záchranné vesty, vodu, konzervy a lekárničky.

„Dáme vedieť, keď bude čas ísť," povedal agentúre AFP jeden z organizátorov, 46-ročný utečenec, ktorý si želal zostať v anonymite. Niektorí z organizátorov už v EÚ žili, dodal.

Organizátori informujú, že karavána bude rozdelená do skupín po 50 ľudí, každá pod vedením vedúceho.

Turecko chce poslať utečencov nazad do vlasti

„Sme v Turecku 10 rokov. Sme chránení... ale aj západné krajiny musia niesť časť tohto bremena," píše sa v jednej správe, ktorú na kanáli zverejnil administrátor.

Turecko na svojom území poskytuje útočisko približne 3,7 miliónu Sýrčanov, a teda vôbec najpočetnejšej komunite utečencov na svete. Zhoršujúce sa nálady verejnosti však viedli tureckú vládu k tomu, aby začala uvažovať, ako ich poslať nazad do vlasti.

V občianskej vojne v Sýrii, ktorá sa začala brutálnym potlačením protivládnych protestov v roku 2011, zahynulo takmer pol milióna ľudí a približne polovica predvojnového obyvateľstva krajiny musela opustiť svoje domovy.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin, Bašár Asad
Neprehliadnite

Putin opäť vydiera. Tentokrát miliónmi utečencov na severe Sýrie, ktorým Západ nemôže pomôcť