Svetová banka (SB) zamietla žiadosť Salvádoru, aby mu pomohla so zavádzaním bitcoinu ako oficiálneho platidla v krajine. Zdôvodnila to malou transparentnosťou meny a nepriaznivými dopadmi na životné prostredie. Stredoamerická krajina, ktorá sa ako prvá na svete rozhodla prijať najznámejšiu a najstaršiu kryptomenu ako legálny platobný prostriedok vedľa amerického dolára, predtým požiadala SB o technickú podporu pri jeho zavádzaní. Informuje o tom agentúra Reuters.

Salvádor
Neprehliadnite

Salvádor uisťuje MMF, že bitcoinom nenahradí dolár ako legálne platidlo

,,Zaviazali sme sa pomáhať Salvadoru mnohými spôsobmi, vrátane transparentnosti meny a regulačných procesov," napísal hovorca Svetovej banky v e-mailu. ,,Vláda nás síce požiadala o pomoc s bitcoinom, ale to nie je niečo, čo môže Svetová banka vzhľadom k jeho nedostatkom v oblasti životného prostredia a transparentnosti podporiť, "dodal.

O tom, že sa Salvádor na SB kvôli bitcoinu obrátil, informoval v stredu večer salvádorský minister financií Alejandro Zelaya. Uviedol tiež, že jeho krajina vedie rokovania s Medzinárodným menovým fondom (MMF). Táto inštitúcia, s ktorou krajina rokuje o veľkej pôžičke, podľa neho ,,nie je proti" zavedeniu bitcoinu a rokovania s ňou sú vraj úspešné. MMF však minulý týždeň uviedol, že prijatie bitcoinu by so sebou nieslo ,,makroekonomické, finančné a právne problémy".

Salvádor ponúkne vlastnú kryptopeňaženku a za jej otvorenie ponúka občanom peniaze
Neprehliadnite

Bitcoin je oficiálnym platidlom. Ako prvý na svete ho schválil stredoamerický Salvádor

Salvádor sa pred 20 rokmi vzdal vlastnej meny a používa americký dolár. Prezident Nayib Bukele zavedenie bictoinu odôvodňuje tým, že sa tak občanom Salvádoru žijúcim v zahraničí uľahčí posielanie platieb do vlasti.