Rok 2022 bol mimoriadne turbulentný. Reprezentuje však iba to, čo prichádza – a to stav permanentnej krízy, skonštatoval sociológ Michal Vašečka v rozhovore pre spravodajský portál Aktuality.

Podľa jeho slov bude svet 21. storočia obdobím opakovaných a permanentných kríz, o čom mnohí písali už pred desaťročiami. Dôležité však podľa M. Vašečku bude to, či sa s krízami naučíme žiť alebo ich necháme, aby nami lomcovali.

Kríza je novou normou

M. Vašečka vyjadril nádej, že po hrôzostrašnom roku sa mnohí s krízami učia žiť a vyrovnávať. Prítomná je však stále aj druhá strana.

„Stále vidím aj to, že veľká časť ľudí sa zúfalo snaží vrátiť do pôvodného stavu, z ktorého kríza vzišla. Či to bola pandémia alebo vojna. My sa už ale do toho pekného sveta nikdy nevrátime,“ upozorňuje sociológ.

Vzápätí nadväzuje, že práve kríza je novou normou a ďalšie roky prinesú nové a šokujúce veci, ktoré vyrazia dych. Aby sa však nestalo nič strašidelné, musíme sa podľa M. Vašečku naučiť s krízami žiť úplne inak, ako doteraz.

Podľa jeho slov už Slovensko stráca pôdu pod nohami a začína stagnovať. „Ešte nepadá, ale aj to príde. Je to aj preto, že mnohí tí najlepší odchádzajú,“ dopĺňa M. Vašečka podľa ktorého sú signály nepríjemné. Takisto však uvádza, že rozhodujúci môže byť moment, kedy Slovensko padne na kolená – buď sa pozviecha alebo sa stane krajinou na pokraji Európy.

„Zdá sa, že my znova tú krízu na Slovensku potrebujeme, aby sme pochopili, že nás predbiehajú aj tí, o ktorých sme si mysleli, že by nemuseli mať šancu nás predbehnúť,“ dodáva M. Vašečka.

...nemajú z čoho variť

Podľa sociológa je takisto na Slovensku nemalý počet konšpirátorov, pričom naďalej pribúdajú.

„Keď ich máte tak veľa, že sa číslo blíži k polovici populácie, tak ľudia, ktorí chcú robiť modernú politiku, prípadne chcú robiť nejaké reformy, veľmi nemajú z čoho variť,“ vysvetľuje M. Vašečka v rozhovore pre Aktuality.

Pri pomyslení na to, že by sa v budúcnosti vytvorili vlády, kde by mali hlavné slovo Fico, Uhrík či Blaha hovorí M. Vašečka o nepríjemnej situácii. Zároveň však pripomína prítomnosť Ústavného súdu SR, Najvyššieho súdu SR, ale aj ombudsmana a slobodných médií.

„Ak by chcel niekto túto krajinu ovládnuť a vrátiť ju späť, nepodarí sa mu to v priebehu týždňov, mesiacov a ani rokov. Aj keď by to takto skončilo, slovenská demokracia nebude tak ohrozená, ako to vidíme v Maďarsku,“ tvrdí sociológ.

Okrem iného pripomína aj to, že na Slovensku môžu byť firmy, ktoré sa v prípade vážnych problémov presťahujú niekam inam. To bude argument, ktorý môže byť silnejší ako odpor istých častí občianskej spoločnosti.

Ľudia sa úplne stratili

M. Vašečka v rozhovore takisto uviedol, že Slovensko bolo polarizovanou krajinou vždy. Súčasným problémom je však to, že sa Slovensko fragmentarizovalo a na obdobie polarizácie tak budeme podľa sociológa ešte v dobrom spomínať.

Údajne sa ukazuje, že už nie je schopný dohodnúť sa nikto a s nikým.

„Mimochodom, ľudia ako Igor Matovič silne participujú na tom, že sa ten obraz rozbíja ešte ďalej a obraz nepriateľa je širší. To nie je ako v minulosti, že je niekto za alebo proti nejakej postave alebo istý návrh. Dnes to je ďaleko hlbšie,“ myslí si M. Vašečka.

Fragmentarizácia vraj priniesla aj pochybovanie o tom, kto stojí na strane správnosti a nesprávnosti, dobra alebo zla. „Všetci sme sa v tom stratili,“ dodáva sociológ, ktorý hovorí o robení kompromisov v tej najobludnejšej podobe.

Ako príklad uvádza názory, ktoré tvrdia, že nebude vadiť, ak budú vládnuť zlodeji – hlavne nech nie sú takí nekompetentní, ako sú títo. „A to sú práve kompromisy, ktoré pramenia z tej fragmentarizácie. Ľudia sa stratili v tom, čo je ešte dobré, zlé, znesiteľné a čo je už úplne na nevydržanie,“ dodal M. Vašečka.

Ďalšie dôležité správy

View,Of,The,Main,Square,And,The,Old,Town,From
Neprehliadnite

Prieskum: Rok 2023 bude pre Slovensko horší, myslí si väčšina Slovákov