Švédska zdravotná agentúra pozastavila platby za vakcíny farmaceutickej firme Pfizer a požaduje vysvetlenie ohľadne množstva dávok v každej ampulke. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na švédsky denník Dagens Nyheter. Pobočka firmy Pfizer vo Švédsku sa k prípadu zatiaľ odmietla vyjadriť.

Spoločnosť Pfizer si podľa švédskych úradov účtuje cenu tak, ako by každá ampulka obsahovala šesť dávok vakcíny. Pôvodne sa však predpokladalo, že z ampulky je možné získať iba päť dávok. Švédsko preto chce, aby sa Európska komisia a firma Pfizer dohodli, koľko každá ampulka dávok v skutočnosti obsahuje. „Povedali sme firme, že musíme počkať s preplácaním faktúr, kým nebudeme mať jasno," povedal denníku Dagens Nyheter hlavný švédsky epidemiológ Anders Tegnell.

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Neprehliadnite

Dodávky vakcín Pfizer do EÚ sa oneskoria o tri až štyri týždne

Podľa odborníkov je vo farmácii obvyklé, že vo fľaštičke pre niekoľko dávok je viac látky, ako je potreba, kvôli možným stratám pri aplikácii. Použitie šiestich dávok vakcíny z jednej ampulky namiesto piatich povolila začiatkom januára Európska agentúra pre lieky (EMA) s cieľom zvýšiť počet ľudí, ktorí očkovanie dostanú. Ešte predtým to isté schválilo české ministerstvo zdravotníctva.

Otázkou ale je, či sa vždy podarí z ampulky šesť dávok získať. EMA uviedla, že k aplikácii zvýšeného množstva dávok odporúča využívať injekčné striekačky, u ktorých je čo najmenšie miesto pre „mŕtvy objem", teda nevyužiteľnú časť vakcíny.