Švajčiarska parlamentná delegácia sa v pondelok počas návštevy taiwanskej metropoly Tchaj-pej zaviazala k prehĺbeniu spolupráce s Taiwanom a uviedla, že autoritarizmus a vojna nesmú zvíťaziť, informuje agentúra DPA.

Napätie v prielive

Delegácia švajčiarskych poslancov vedená Fabianom Molinom (Sociálnodemokratická strana) a Nicolasom Walderom (Zelení) pricestovala v čase zvýšeného napätia v Taiwanskom prielive.

V pondelok absolvovali stretnutie s taiwanskom prezidentkou Cchaj Jing-wen, počas ktorého Molina vyzval všetkých svetových lídrov, aby posilnili dialóg s cieľom spolupráce pri presadzovaní svetového mieru, demokracie a multilateralizmu.

,,Autoritarizmus a vojna nesmú zvíťaziť. Je absolútne nevyhnutné, aby boli existujúce rozdiely a napätie medzi Taiwanom a Čínskou ľudovou republikou vyriešené mierovou cestou a prostredníctvom dialógu," uviedol Molina. Zdôraznil, že Švajčiarsko i Taiwan si vážia zásady právneho štátu a ľudské práva.

Prvá línia demokracie

Walder taiwanskej prezidentke povedal, že Švajčiarsko sa bude aj naďalej zameriavať na posilnenie vzťahov s Taiwanom, napríklad vytvorením dohody o hospodárskej spolupráci. Bude sa tiež snažiť v rámci medzinárodného spoločenstva využiť svoj vplyv na podporu začlenenia Taiwanu do medzinárodných organizácií, napríklad do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

,,Keďže Taiwan stojí v prvej línii obrany demokracie, rozhodne budeme udržiavať regionálny mier a stabilitu," povedala Cchaj švajčiarskej parlamentnej delegácii. Zároveň vyzvala demokratických partnerov, aby ,,pokračovali v prehlbovaní partnerstva a spolupráce na ochrane nášho spôsobu života".

Delegácia švajčiarskych poslancov sa počas šesťdennej návštevy Taiwanu stretne aj s ďalšími predstaviteľmi vrátane ministra zahraničných vecí Josepha Wu Čao-sie, píše DPA.

Taiwan má od roku 1949 nezávislú vládu, Čína ho však stále považuje za súčasť svojho územia. Komunistická vláda v Pekingu vlani pohrozila, že nebude tolerovať ,,separatistické aktivity" a v nevyhnutnom prípade nevylúčila ani vojenský zásah na ostrove. Situácia v Taiwanskom prielive je v súčasnosti napätá, pričom čínske lietadlá prakticky denne prenikajú do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ).

Ďalšie dôležité správy

čipy
Neprehliadnite

Taiwan chce v Česku postaviť čipové centrum. Firmy sú proti