V januári rástla priemerná mzda vo všetkých sledovaných odvetviach, v niektorých však mzdy nestíhali tempo inflácie. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad.

Zvýšenie miezd

„Najvýznamnejšie zvýšenie bolo v ubytovaní, až o štvrtinu na úroveň 815 eur, výška mzdy však patrí k najnižším v SR," skonštatovali štatistici.

V maloobchode vzrástla mzda o 16,8 percent na 1 229 eur, vo veľkoobchode o 13,7 percent na 914 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel o 12,3 percent na 1 196 eur a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev bola mzda vyššia o 12,1 percent (584 eur).

V odvetí, v ktorom sú nominálne mzdy dlhodobo najvyššie, nad úrovňou 2 000 eur - v informačných a komunikačných činnostiach - boli januárové mzdy medziročne vyššie o 8,2 percent. Približne rovnaký rast (osem percent) bol aj v priemysle, ktorý zamestnáva najviac ľudí v SR.

Medziročný pokles

„Efekt zvýšenia miezd však eliminovala vyššia inflácia, čo spôsobilo výraznejšie otváranie nožníc medzi nominálnou a reálnou mzdou," vysvetlil úrad s tým, že priemerná reálna mesačná mzda vzrástla v šiestich z desiatich sledovaných odvetví, takže v januári už štyri odvetvia vykázali jej medziročný pokles.

Reálna mzda klesla najviac vo vybraných trhových službách o 5,4 percent a tiež v stavebníctve o 1,8 percent, v priemysle o 0,4 percent a v informačných a komunikačných činnostiach o 0,2 percent.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ubytovacie jednotky  pre utečencov z Ukrajiny v účelovom zariadení Kancelárie NR SR Častá - Papiernička. V Častej - Papierničke, 9. marca 2022. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

V januári medziročne vzrástla zamestnanosť najmä v ubytovaní