Výbor Národnej rady SR pre financie, rozpočet a menu pripravuje cestu novému superprojektu v odvetví kasín pri Bratislave.

Minulý týždeň do novelizovaného zákona o hazardných hrách tento gestorský výbor navrhol vložiť paragrafy, ktoré vytvárajú nové špeciálne podmienky pre prevádzkovateľov veľkých herní a kasín v rekreačných objektoch, takzvanú superlicenciu. Novelu zákona vrátane spomínaných zmien by parlament mal schváliť v druhom čítaní.

Daňové úpravy

V zákone sa vytvára špeciálna kategória „kasína v rekreačnom komplexe“, ktoré musí spĺňať určené podmienky. Tými sú „prevádzka najmenej 50 hracích stolov a najmenej 500 výherných prístrojov, celková plocha priestorov najmenej 7 000 m2 a skutočnosť, že kasíno je alebo do 12 mesiacov od začiatku prevádzkovania bude stavebne prepojené s priestormi rekreačného komplexu s rozlohou najmenej 50 000 m2“.

Superkasíno bude platiť nižšie dane

Cieľom novej kategórie je podľa návrhu zákona odlíšenie prevádzkovania hazardných hier v rôznych druhoch kasín. Minimálna výška základného imania žiadateľa o superlicenciu je 20 miliónov eur a štát ju plánuje prideliť maximálne na tridsať rokov. Výška finančnej zábezpeky má byť päť miliónov eur. Za pridelenie superlicencie zaplatí žiadateľ stotisíc eur.

Najzaujímavejšou časťou novely je úprava zdanenia hernej istiny, ktorá bola doteraz na úrovni 27 percent, z čoho tri percentá putovali do rozpočtu obce. Po novom to má byť tak, že ak istina prekročí 20 miliónov eur ročne, čiastka nad túto hodnotu by sa zdaňovala iba 15-percentným odvodom s trojpercentným podielom pre obec. Ak by istina prekročila 40 miliónov eur, čiastka nad ňu by bola zdanená len 8 percentami, z toho dve by dostala obec.

Degresívna daň sa má týkať najmä hracích stolov. Pre hracie automaty, ktoré sa zdaňujú paušálne, novela navrhuje zvýšenie ročnej platby za jeden prístroj na 3 600 eur do štátneho rozpočtu a 900 eur do rozpočtu obce.

Ani euro

Novelizácia prichádza tesne po ohlásení nového realitného projektu Metropolis pri bratislavskej mestskej časti Jarovce od skupiny TriGranit. Jeho súčasťou by mali byť aj najväčšie kasína a herne v Európe, ktoré sa chystá vybudovať americká spoločnosť Harrah´s. Svoj príchod podmienila zmenami v slovenskej legislatíve, ktoré budú v súlade „s pravidlami, ktoré sa najlepšie osvedčili v zahraničí“. Napriek tomu ešte príchod Harrah´s nie je istý, aj keď má byť v projekte najväčším lákadlom.

Okrem kasín, herní a hotelov, ktoré by mali prevádzkovať Američania, má v projekte vyrásť nákupné centrum, aquapark, ďalšie hotely a zábavné zariadenia, športoviská, golfový areál, či kongresové centrum. Výstavba by sa mala rozbehnúť koncom budúceho roka a prvé budovy by mali byť podľa TriGranitu hotové na jar 2012. Celý projekt má stáť jeden a pol miliardy eur a priamo vytvoriť deväťtisíc pracovných miest.

Minister financií Ján Počiatek minulý týždeň investíciu privítal a potvrdil jej podporu zo svojej strany. Na druhej strane, vylúčil štátnu podporu vo forme daňových úľav, investičných stimulov a podobných opatrení. „Nedáme im ani jedno euro,“ tvrdil minister na špeciálnej tlačovej konferencii. Nanajvýš je vláda podľa neho ochotná urobiť určité úpravy legislatívy. Ide pravdepodobne práve o zníženie odvodov z hazardných hier. Inými slovami, o daňovú úľavu.

Foto - Maňo Štrauch