Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastní na novembrovom summite skupiny G20, na ktorý bol pozvaný aj jeho náprotivok Volodymyr Zelenskyj. V piatok to oznámil prezident Indonézie Joko Widodo, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Kompromis o účasti Ruska

,,Pozval som prezidenta Zelenského, aby sa zúčastnil na summite G20," uviedol Widodo počas televízneho vystúpenia. Potvrdil tým slová ukrajinského prezidenta, ktorý pozvánku avizoval už v stredu.

Vyhlásenie prezidenta Indonézie naznačuje, že sa podarilo dosiahnuť kompromis o účasti Ruska. Západ v tejto súvislosti vyvíjal tlak na Jakartu, aby neumožnila ruskej delegácii zúčastniť sa na summite pre agresiu Moskvy na Ukrajine, poznamenala AFP.

Žiadajú vylúčenie

Stretnutie lídrov najväčších ekonomík sveta je naplánované na 15. – 16. novembra na ostrove Bali.

Ruský minister financií Anton Siluanov sa v priebehu tohto mesiaca zúčastnil na stretnutí ministrov financií skupiny G20 vo Washingtone, a to napriek protestom Západu. Po začiatku jeho vystúpenia odišla zo zasadnutia americká ministerka financií Janet Yellenová aj jej rezortní kolegovia zo západných krajín. Tie žiadajú vylúčenie Ruska z G20, avšak takýto krok by museli schváliť aj ostatní členovia, pričom Brazília a Čína to odmietajú.

Ďalšie dôležité správy

Russian Finance Minister Anton Siluanov speaks on a phone as he attends a group photo ceremony after a meeting of the Group of 20 finance ministers in Moscow, Russia, Saturday, July 20, 2013. The finance chiefs of the world's leading economies hope to force multinational companies to pay more taxes by closing loopholes that have allowed them to stash profits overseas. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Neprehliadnite

Rusko sa plánuje zúčastniť na zasadnutí skupiny G20