Suma na odmeny pre pracovníkov, ktorí v čase prvej vlny pandémie ochorenia Covid-19 pracovali v rizikovom prostredí, takzvanej prvej línii, sa zvýši na 77 miliónov eur. Naplniť sa tak má sľubovaná výška odmien od 300 do 500 eur. Po stredajšom rokovaní vlády o tom informoval minister financií Eduard Heger.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak vyzdvihol vo svojom rezorte najmä pracovníkov zariadení sociálnych služieb. V rezorte sa bude rozdeľovať čiastka približne 27,3 milióna eur. ,,Suma bude prerozdelená nielen zamestnancom štátnych zariadení, ako sú centrá pre deti a rodinu, ale aj zariadeniam pod vyššími územnými celkami a pod mestami, obcami, a aj neštátnym zariadeniam," priblížil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie na tému Biznis s právnymi službami v Bratislave.
Neprehliadnite

Vláda hľadá spôsob rozdelenia peňazí. Kto dostane mimoriadne odmeny za prácu v prvej línii?

V rezorte obrany dostane odmeny 6 972 vojakov a civilných zamestnancov, prislúcha im 4,67 milióna eur. Minister obrany Jaroslav Naď ocenil predovšetkým prezentáciu Ozbrojených síl SR a rezortu obrany počas prvej vlny. ,,Ukázali, že sme úplne jasným a vynikajúco fungujúcim ozubeným kolieskom v domácom krízovom manažmente," zhodnotil. Pripomenul, že vojaci zabezpečovali napríklad transport, či asistovali Policajnému zboru.

Rezort vnútra odmení 11 180 príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru, i pracovníkov krízového manažmentu a rezortu vnútra. ,,Myslím si, že nikto nepochybuje, že boli absolútne aktívnou súčasťou zvládnutia prvej vlny pandémie," poznamenal minister vnútra Roman Mikulec.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí poďakoval zdravotníkom v ambulanciách, nemocniciach, záchranárom, lekárnikom. Vďaka nim sa podľa neho zvládla prvá vlna pandémie úspešne a nedošlo dokonca ani k zvýšeniu úmrtnosti oproti štatistikám z minulého obdobia. ,,Rezort zdravotníctva získal takmer 38 miliónov eur, ktoré bude v najbližších týždňoch rozdeľovať," vysvetlil s tým, že prosí o trpezlivosť a súčinnosť, keďže odmeny majú dostať aj neštátne zariadenia. Odmeny sa majú dotknúť takmer 56-tisíc ľudí. Predseda vlády SR Igor Matovič v polovici augusta informoval, že štát odmení pracovníkov, ktorí po vypuknutí pandémie nového koronavírusu pracovali v rizikovom prostredí, takzvanej prvej línii. Rozhodol sa tak na základe priaznivých ekonomických aj zdravotných výsledkov.