Rozhodnutia vlády sú chaotické, rýchlo sa menia, no prudko sa mení aj pandémia nového koronavírusu. Konzílium odborníkov by sa mohlo rozšíriť napríklad aj o ekonómov. Myslí si to líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Na otázku, či vládny kabinet zvláda boj s pandémiou, odpovedal, že by to určite mohlo byť aj lepšie. „Keď sa pozriem na iné vlády, ako zvládajú boj s pandémiou, tak Slovensko nie je posledné v poradí. Myslím, že celkom obstojne sa s tým pasujeme. Aj keď chápem, že opozícia to využíva na kritiku v obrovskom rozsahu,“ povedal Sulík.

Poznamenal, že vláda si môže urobiť akokoľvek dobré plány, nevie však dopredu, čo príde. „Aktuálne padol z neba omikron a všetky doterajšie plány sú bezpredmetné,“ podčiarkol.

Názory vedcov a odborníkov na pandémiu

Doplnil, že pri prudkom náraste čísel hospitalizovaných nemožno čakať na dlhšie vyhodnocovanie. „Musíte reagovať okamžite, a to sa stalo,“ tvrdí. Dodal, že občas sa môže stať aj chyba či nedorozumenie pri výklade jednotlivých ustanovení a vláda ich musí opraviť. Nepovažuje to však za tragédiu.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Omikron môže znížiť príjmy štátneho rozpočtu, Matovič nevylučuje ani ďalší lockdown

Názory vedcov a odborníkov na samotnú epidémiu si rád vypočuje. „Ale považujem za nebezpečné ich odporúčania jedna k jednej zrealizovať. Vidia len epidemiológiu, ani sa niet čomu diviť, v konzíliu sedia štyri epidemiologičky, dvaja virológovia a jedna pediatrička. Nehovorte mi, že vedia posúdiť ekonomické dopady, že vedia posúdiť, aký dopad to bude mať na deti, keby sme im znova zavreli školy,“ namieta.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.
Neprehliadnite

Pfizer pripravuje špeciálnu vakcínu na omikron, avizuje Lengvarský a vyzýva k očkovaniu

Pre potrebu relevantných návrhov by sa podľa neho mohlo konzílium rozšíriť o ekonómov, pedagógov a sociológov.

Nedostatočná pomoc podnikateľom

Za zlyhanie pri pandémii označil nedostatočnú pomoc podnikateľom, najmä v gastro sektore. Pripomenul, že viackrát na vládu prišiel aj s návrhom univerzálneho odškodňovacieho zákona, no prijatý nebol. Namieta, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) si to chcel vziať na starosť, no od jari sa nič neudialo.

Poukazy v hodnote 500 eur ako motivácia pre seniorov pri očkovaní by sa mohli zmeniť na menšiu sumu a vyplácať by sa mali v hotovosti pri tretej dávke vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Neprehliadnite

Matovičove šeky za očkovanie sú už na ceste, ako prví ich dostanú vyše storoční seniori

Avizoval tiež, že SaS sa bude snažiť o návrat ku COVID automatu, aby boli opatrenia predvídateľnejšie. Myslí si, že by sa mohla upraviť hranica hospitalizovaných, pri ktorej sa menia pandemické nariadenia.

Matovič, Lengvarsky
Neprehliadnite

Matovič: Po odznení vlny vyhodnotíme ďalšie pôsobenie Lengvarského vo funkcii

Problém pri pandémii vidí aj v nedostatočnom odmeňovaní zdravotníkov. „Ideme dať do zdravotníctva všeobecne dosť veľa peňazí, zdroje by mali byť,“ poznamenal. Problém s nedostatkom sestier podľa neho viedol aj k tomu, že sa v nemocniciach odkladali niektoré operácie.