Mnohé vytýčené pojednávania v letných mesiacoch sú na súdoch zrušené a odročené z dôvodu ospravedlnenia neúčasti niektorej procesnej strany pre čerpanie dovoleniek. Pre TASR to uviedol predseda Okresného súdu (OS) Bratislava I Ján Golian.

Okrem prokurátorov, obhajcov, svedkov, znalcov a obžalovaných stíhaných na slobode si čerpajú dovolenky aj samotní sudcovia, najmä ako rodičia maloletých prázdninujúcich detí.

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky v Bratislave 12. júna 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Mikulec považuje detektor lži za nadstavbu výberového konania

„Predovšetkým treba uviesť, že počas letných mesiacov chod súdu pracuje v normálnom režime, nie je obmedzený, keďže je zabezpečená zastupiteľnosť sudcov, ako aj zamestnancov súdu (podateľňa, registre). Rozpis služieb sudcov je bez zmien, najmä pri návrhoch s rozhodovaním do 24, 48 alebo 72 hodín," zdôraznil J. Golian. Vo väzobných veciach je režim ako počas celého roka.

„Je potrebné poznamenať, že sudcovia v letných mesiacoch majú väčší priestor na štúdium, čo sa následne prejaví vo vyššej efektivite práce v jesenných mesiacoch. Určite bude snahou sudcov uskutočniť čo najviac pojednávaní v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch," dodal predseda OS Bratislava I.