Chorvátske, slovenské a poľské súdy patria k najhorším v krajinách EÚ, pokiaľ ide o vnímanie ich nezávislosti. Uviedla to Európska komisia (EK) vo štvrtkovej rozsiahlej správe o stave nezávislosti súdnictva v eurobloku.

Podľa porovnávacej tabuľky medzi najmenej nezávislé patria chorvátske, slovenské a poľské súdy. Na štvrtom mieste od konca sa ocitlo Bulharsko, za ktorým nasleduje Taliansko, Španielsko, Maďarsko a Slovinsko. Vo všetkých týchto krajinách väčšina respondentov uviedla, že nezávislosť súdov je zlá alebo veľmi zlá.

Na snímke Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan
Neprehliadnite

Sudca musí rozpoznať, ktoré kontakty sú už za čiarou

Menej ako 30 percent Slovákov si myslí, že stav súdnictva v krajine je dobrý alebo veľmi dobrý. Na opačnej strane rebríčka sa ocitlo Rakúsko, Fínsko, Nemecko, Luxembursko, Holandsko a Dánsko. Obyvatelia týchto krajín v rámci prieskumu zväčša označili svoje súdy za spravodlivé a justičný systém za veľmi dobrý.

V dvoch tretinách členských štátov sa podľa správy Eurobarometra vnímanie nezávislosti súdnictva od roku 2016 zlepšilo. V porovnaní s rokom 2020 však pokleslo v dvoch pätinách členských štátov, pričom najčastejšie uvádzaným dôvodom boli zásahy alebo tlak zo strany vlády a politikov. Na to poukázalo 68 percent Poliakov, 52 percent Slovákov, 51 percent Poliakov, 47 percent Bulharov, 42 percent Talianov a 31 percent Maďarov.

Mária Kolíková
Neprehliadnite

Mária Kolíková: V justícii prišiel čas na poriadnu zmenu

Slovensko malo v roku 2018 v prepočte 25 sudcov na 100-tisíc obyvateľov, čím sa zaradilo k priemeru EÚ. S 50-percentným zastúpením žien v sudcovskom stave v roku 2020 sa ocitlo na siedmom mieste 27-člennej Únie. Nedostatočnú nezávislosť justičných systémov naznačili aj firmy - najviac v Chorvátsku, potom v Poľsku, Taliansku, na Slovensku, v Maďarsku a Španielsku. Na Slovensku pokladá súdy za nezávislé 59 percent opýtaných respondentov z tohto sektora.

Poľsko vlani čelilo opakovaným varovaniam EÚ a aj niekoľkým sporom na Súdnom dvore EÚ v dôsledku rozsiahlej reformy justičného systému, ktorú spustila súčasná konzervatívna vláda. Podľa vyjadrení EK uvedená reforma ohrozuje nezávislosť poľského súdnictva.