Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku ukončila v nedeľu podvečer výsluch obvinených, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho. Potvrdila to hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Rozhodnutie sudkyne ŠTS o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) stíhať dvojicu väzobne by malo byť známe najskôr po 20:00 h. Po ukončení výsluchov odzneli záverečné návrhy procesných strán.

Výsluch Dušana Kováčika sa začal o 11:00 h a napoludnie sa v budove súdu objavila aj jeho manželka, ktorá využila zákonné právo a možnosť ponúknuť súdu kauciu na jeho prepustenie z väzby. V budove súdu strávila necelé štyri hodiny.

Pakši sa priznal

Predtým sudkyňa ŠTS vykonala od 9:00 h výsluch Norberta Pakšiho, ktorý sa k obvineniam, ktoré sú mu kladené za vinu, priznal. Norbert Pakši, ako aj jeho obhajca Ivan Kochanský nevidia dôvody väzobného stíhania. Preto ani nenavrhli záruky a kauciu, ktoré by nahrádzali väzbu.

Norberta Pakšiho zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno (22. 10.) spoločne so špeciálnym prokurátorom. Prokurátor ÚŠP podal návrh na väzobné stíhanie dvojice v sobotu (24. 10.) v skorých ranných hodinách, a to pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a iné.

Na snímke je NAKA po zadržaní špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika v Bratislave.
Neprehliadnite

Vysoký policajný funkcionár Norbert Pakši sa priznal, chce spolupracovať

V prípade Dušana Kováčika prokurátor návrh na väzbu podal pre konštatovanie naplnenia dôvodov tzv. kolúznej a preventívnej väzby. U obvineného Norberta Pakšiho návrh na väzbu podal pre všetky dôvody väzby. U bývalého funkcionára útvaru zvláštnych policajných činností, ktorý má na starosti aj odpočúvanie, je teda aj obava z úteku.