Okolnosti, za ktorých došlo k úmrtiu sudkyne Natalye Repnikovej, ktorá sa Alexejovi Navaľnému osobne ospravedlnila za to, že ho poslala do väzenia, sú „podozrivé“. Pôvodne malo byť príčinou jej smrti ochorenie covid-19, píše portál Mirror.

Atentát látkou novičok

Repniková bola zodpovedná za to, že vo februári 2021 poslala za mreže úhlavného nepriateľa ruského prezidenta Vladimira Putina, opozičného politika Alexeja Navaľného. Ten prezradil, že mu počas súdneho pojednávania podala lístok so súkromným odkazom s cieľom vyjadriť svoju ľútosť nad jej úlohou v Navaľného uväznení, pričom ho nazvala „statočným mužom“.

Neskôr zomrela na ochorenie covid-19, no Navaľnyj verí, že na ňu bol pre jej úprimnosť spáchaný atentát.

Miestny moskovský politik si myslí, že Repniková mohla byť otrávená novičokom, nervovým plynom, ktorý počas atentátu na Navaľného údajne použili agenti Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Ruskej federácie.

Vadim Korovin na Twitteri napísal, že umrela sudkyňa Repniková, ktorá nahradila podmienečné odsúdenie Alexeja Navaľného reálnym, pričom dodal, že novičok je novičok pre každého.

Repnikovej rodina sa k jej nečakanému úmrtiu nevyjadrila, informuje portál Mirror.

Navaľného pochybnosti

Navaľnyj si v súčasnosti odpykáva dvaapolročný trest odňatia slobody, ktorý mu Repniková udelila za porušenie podmienky, keď sa v Nemecku zotavoval z otravy látkou novičok.

Došlo k tomu aj napriek skutočnosti, že mu Putin osobne povolil odletieť za liečbou do Nemecka po tom, čo ho údajne otrávili ruskí štátni agenti.

Navaľnyj sa počas svojho posledného súdneho pojednávania vyjadril, že je pripravený stráviť čas vo väzení, aby dokázal, že nie všetci v Rusku sú ako Putin.

Informoval takisto o tom, ako mu Repniková po tom, čo ho odsúdila, posunula cez právnikov odkaz, v ktorom ľutovala svoje rozhodnutie a svoju úlohu v ňom.

„Krátko potom umrela na covid. Nechcem špekulovať, no nepripadala mi ako niekto z vysokorizikovej skupiny,“ dodal vtedy Navaľnyj.

Maximišinov prípad úmrtia

Repniková bola významnou sudkyňou, ktorá dohliadala na prípad týkajúci sa korupcie v kozmodróme Vostočnyj.

Jej smrť pripomína úmrtie doktora Sergeja Maximišina, ktorý Návaľnému pôvodne zachránil život po tom, čo Navaľnému po otrave novičokom prišlo zle na palube lietadla, ktoré preto muselo núdzovo pristáť v sibírskom meste Omsk.

Podľa jednej z verzii umrel Maximišinov na ochorenie Covid-19, no o tom, že by ním trpel, neexistujú žiadne dôkazy. Maximišinova kolegyňa, ktorá s ním bola krátko pred jeho smrťou, sa vyjadrila, že skonal „veľmi nečakane“.

V tom čase opozičné zdroje tvrdili, že Maximišinov bol „zlikvidovaný“.

„Problémom nie je to, či bol zapojený do liečby Alexeja Navaľného, ale dôvodom jeho likvidácie bola jeho pripravenosť zdieľať informácie o liečbe, ku ktorej mal prístup,“ píše sa na kanáli General SVR v rámci aplikácie Telegram.

Ďalšie dôležité správy

EBE 38 Vladimir - Na snímke ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas videohovoru z väzenia, ktorý poskytla ruská federálna väzenská služba, počas súdneho pojednávania v Petuškách v regióne Vladimir v Rusku 17. januára 2022. 
Russian opposition leader Alexei Navalny looks at a camera while speaking from a prison via a video link, provided by the Russian Federal Penitentiary Service, during a court session in Petushki, Vladimir region, about 120 kilometers (75 miles) east of Moscow, Russia, Mond
Neprehliadnite

Navaľnyj na súde neuspel. Potvrdili mu deväťročný trest