Ruský súd v meste Petuški zamietol v stredu sťažnosť opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorou chcel dosiahnuť, aby ho pracovníci vo väznici v Pokrove prestali evidovať ako osobu náchylnú na útek. Toto označenie totiž podľa jeho slov slúžilo ako zámienka, aby ho v noci každú hodinu budili a kontrolovali. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Navaľného nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) zverejnené na Twitteri.

Dlhoročný kritik Kremľa Navaľnyj takéto praktiky zamestnancov väzenského tábora nazval absurdnými a svoju spánkovú depriváciu prirovnal k mučeniu. Strážnici ho podľa jeho slov natáčali, aby mohli dokázať, že sa skutočne nachádza v cele a neušiel. Predstavitelia väznice pritom tvrdia, že takéto konanie je v absolútnom súlade s ruskými zákonmi.

,,Súd odmietol vyradiť Alexeja Navaľného z registra (osôb s rizikom úteku), pretože je náchylný na útek. Človek, ktorý sa z vlastnej vôle vrátil do Ruska napriek hrozbe, že pôjde do väzenia!" uvádza sa v príspevku FBK na sociálnej sieti. Jeden z Navaľného právnikov - Vadim Kobzev - uviedol, že jeho klient sa voči rozsudku odvolá, píše agentúra Ria Novosti.

KK55 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 8. apríla 2021 vo Washingtone. Americký demokratický prezident Joe Biden predstavil vo štvrtok sériu opatrení zameraných na riešenie problému násilia páchaného strelnými zbraňami, ktorý nazval
Neprehliadnite

Navaľnyj sa nachádza v absolútne nespravodlivej situácii, myslí si Biden

Navaľnyj sa momentálne nachádza vo väzení v meste Vladimir ležiacom 180 kilometrov od ruskej metropoly, ktoré disponuje i nemocnicou. Presunuli ho tam v apríli z trestaneckej kolónie v Pokrove východne od Moskvy v čase, keď držal 24-dňovú hladovku a jeho zdravotný stav sa zhoršoval. Hladovkou sa Navaľnyj dožadoval adekvátneho lekárskeho vyšetrenia pre bolesť chrbta a končatín.

Očakáva sa, že Navaľného čoskoro prevezú naspäť do pôvodnej väznice, ktorú neúspešne žaloval. Voči vedeniu väzenského tábora v meste Pokrov podal Navaľnyj dovedna tri sťažnosti. Už skôr ohlásil, že je ochotný stiahnuť dve z nich - prvá sa týkala odmietnutia poskytnúť mu požadované knihy vrátane koránu, druhá zase údajnej cenzúry novín. Tretia sťažnosť sa týkala jeho registrácie ako osoby náchylnej k úteku.

Navaľného zadržali v januári po návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval z pokusu o otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok. Z tohto činu obviňuje ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské tajné služby. Kremeľ akúkoľvek úlohu pri otrave popiera.

Vo februári Navaľnému zmenil súd v Moskve pôvodne podmienečný trest odňatia slobody vynesený v kauze Yves Rocher na nepodmienečný. Vo väzení tak politik strávi dva roky, šesť mesiacov a dva týždne. Prepustený by tak mal byť koncom júla alebo začiatkom augusta 2023.