V porovnaní s klasickou výstavbou, ktorá sa spolieha na mokré procesy, ponúka viacero praktických výhod nielen pre zhotoviteľov, ale aj pre koncových užívateľov – vás.

Delenie výstavby na mokrú a suchú je do veľkej miery založené na množstve vody, ktoré sa pri nej použije. Na stavbu s klasickými materiálmi, ako sú tehly alebo pórobetón, spotrebujete stovky litrov vody. Pri suchej výstavbe či rekonštrukcii vám stačí len pár litrov, a to hlavne na umývanie náradia. Suchá výstavba šetrí vodu a znižuje záťaž na životné prostredie.

Úspora vody ani zďaleka nie je jediným ekologickým benefitom suchej výstavby. Na prácu so sadrokartónovými stenami, podlahami alebo podhľadmi je potrebné oveľa menšie množstvo materiálov. Ak sa teda rozhodnete pre materiály využívané pri suchej výstavbe, ušetríte aj na nákladoch na dopravu, v niektorých prípadoch až 15 %. Sadra je navyše prírodný produkt a na jej výrobu sa používajú len mierne teploty, vďaka čomu sa spotrebúva menej energie.

Šetrí čas, prácu, náklady

Úspora času pri suchej výstavbe je snáď jej najväčšou výhodou. Kým pri využití tradičnejších stavebných materiálov musia robotníci čakať na vyschnutie jednotlivých vrstiev, pri suchej výstavbe môžu plynule pokračovať v práci bez akýchkoľvek prestojov, a preto je suchá výstavba viac ako dvakrát rýchlejšia, ako práca s tehlami a pórobetónom.

Suchá výstavba uľahčuje prácu aj pri montáži elektroinštalácií. Zatiaľ čo pri montáži do tehlových a pórobetónových konštrukcií musíte používať špeciálne náradie ako napríklad drážkovaciu frézu alebo pneumatické kladivo a náročne vykružovať elektroinštalačné krabice, v prípade konštrukcií zo sadrokartónových dosiek máte elektroinštalácie dávno pripravené za zlomok času a bez špeciálneho náradia.

Suchá výstavba vás nadchne

Zdroj: Rigips

Suchá výstavba vás nadchne

Zdroj: Rigips

Sadra uľahčí život aj po skončení výstavby

Konštrukcie zo sadrokartónových dosiek svoje výhody preukazujú aj po skončení výstavby či rekonštrukcie. Napríklad sadrokartónová doska Habito od Rigipsu umožňuje kotviť predmety veľmi jednoducho a čisto s bežnými skrutkami do dreva. Už dve skrutky v doske Habito majú nosnosť až 50 kg. Táto únosnosť úplne postačí napríklad pre zavesenie kuchynskej linky. Na druhej strane, pri vešaní predmetov na tehlové a pórobetónové steny je vŕtanie nevyhnutnosťou.

Suchá výstavba vás nadchne

Zdroj: Rigips

V neposlednom rade šetria sadrokartónové dosky aj priestor. Práve dosky Habito porovnaní s tehlami či pórobetónom zaberajú až o polovicu menej miesta, čím zvyšujú úžitkovú plochu. To že sú tenké však v žiadnom prípade negatívne neovplyvňuje ich akustický komfort. Ponúkajú nepriezvučnosť až 68 dB, kým tradičné spôsoby výstavby len maximálne do 59 dB.

Pozrite si časozberné video z priebehu testu, ktorý porovnával efektívnosť mokrej a suchej výstavby.