Hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci označil kritické vyhlásenia republikánov na jeho adresu po zverejnení jeho emailov o koronavírusovej pandémii za ,,nezmysly", informoval v nedeľu spravodajský portál Insider.com.

Odpor republikánov a výzvy na rezignáciu

Portál pripomenul, že Fauci, ktorý je hlavným zdravotníckym poradcom amerického prezidenta Joea Bidena a riaditeľom Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby (NIAID), čelí odporu republikánov vrátane exprezidenta Donalda Trumpa od začiatku pandémie.

WA 10 archív Washington - Na archívnej snímke z 25. februára 2021 renomovaný americký imunológ Anthony Fauci. Americká vláda berie
Neprehliadnite

Fauci vyzval Čínu, aby zverejnila údaje ľudí z wuchanského laboratória

Kritika pokračovala aj tento týždeň po tom, čo tisíce Fauciho emailov dostali do rúk viaceré médiá vrátane The Washington Post. Niektoré z týchto emailov priniesli ďalšie otázky týkajúce sa pôvodu koronavírusu. Obsahujú aj Fauciho komunikáciu s odborníkom na infekčné choroby, ktorý podľa televízie NBC News v emaile na margo vírusu uviedol: ,,Niektoré funkcie (potenciálne) vyzerajú upravené."

Niekoľko republikánskych zákonodarcov zverejnilo nahnevané vyhlásenia po zverejnení emailov. Senátor Josh Hawley z Missouri dokonca vyzval Fauciho, aby rezignoval.

Poďakovanie za verejné vyhlásenie

Republikánka Marjorie Taylorová Greenová požadovala, aby Bidenova administratíva vyšetrovala Fauciho a zverejnila výsledky do 31. júna, čo je dátum, ktorý neexistuje, píše Insider.com.

Fauci v rozhovore pre televíznu stanicu MSNBC opísal ťaženie proti svojej osobe ako ,,protivedecký prístup". ,,Mojou úlohou bolo vyrobiť vakcínu a využiť môj ústav a týchto talentovaných vedcov, ktorých tu máme a ktorých financujeme na rôznych univerzitách, aby sme mali vakcínu, ktorá by bola vysoko bezpečná a vysoko účinná. A uspeli sme... Všetky ostatné veci sú len strašným, nešťastným typom rozptýlenia. Sú to ale všetko nezmysly," dodal Fauci.

Podľa televízie CNN v jednom z emailov zaslanom Faucimu minulý rok v apríli sa šéf EcoHealth Alliance, globálnej neziskovej organizácie, ktorá pomohla financovať niektoré výskumy vo virologickom ústave v čínskom meste Wu-chan, poďakoval Faucimu za verejné vyhlásenie, že vedecké dôkazy podporujú prirodzený pôvod koronavírusu, a nie únik z laboratória. Podľa niektorých Fauciho kritikov práve toto ukazuje, že má príliš úzke vzťahy s ľuďmi, ktorí stoja za laboratórnym výskumom vo Wu-chane.

Otázny pôvod koronavírusu

,,Je to nezmysel," reagoval Fauci. Okrem toho však dodal: ,,Stále verím, že najpravdepodobnejším pôvodom je zvierací druh, ale som absolútne otvorený tomu, že ak môže existovať iný pôvod, môže to mať iný dôvod, mohlo to byť únikom z laboratória."

Americký prezident Joe Biden v súvislosti so zverejnenými emailami vyhlásil, že Faucimu dôveruje.

Biden ešte koncom mája nariadil spravodajským službám prešetriť pôvod koronavírusu. Zoberať sa majú aj možnosťou, že vírus unikol z čínskeho laboratória. Biden vyzval Čínu, aby pri vyšetrovaní spolupracovala.