Prevádzkovatelia plynárenských sietí Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska ponúkli svoju infraštruktúru, aby sa urýchlilo zvýšenie dodávok zemného plynu z Azerbajdžanu. Oznámil to dnes bulharský prezident Rumen Radev, ktorý rokoval s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom.

Dovoz zemného plynu z Azerbajdžanu

Radev uviedol, že firmy ponúkajú tranzit ďalších objemov plynu prepojovacími plynovodmi. Plyn by sa tak dostal na ďalšie trhy. Návrh umožní, aby sa namiesto dlhého čakania a investovania peňazí do južného plynového koridoru mohol dodatočný objem plynu z Azerbajdžanu prepravovať okamžite prostredníctvom integrovaných prepravných sietí týchto štyroch krajín a dostal sa do južnej a západnej Európy oveľa rýchlejšie, uviedol server dnes.bg.

Radev dodal, že táto možnosť bude predložená na rokovania s ďalšími krajinami. Bulharsko je potom pripravené do mesiaca usporiadať stretnutie na najvyššej úrovni, aby bolo možné túto myšlienku uskutočniť.

Európska komisia v júli podpísala memorandum o porozumení o zdvojnásobení dovozu zemného plynu z Azerbajdžanu do roku 2027 najmenej na 20 miliárd metrov kubických ročne.

Plán na zmiernenie dopadov vysokých cien energií

Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh sa dnes v reakcii na rokovania ministrov energetiky EÚ znižuje. Kľúčový termínový kontrakt na plyn s dodaním v novembri vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku popoludní vykazoval pokles takmer o 4,5 percenta a obchodoval sa pod 195 eur za megawatthodinu (MWh).

Ministri energetiky krajín Európskej únie na dnešnom mimoriadnom zasadnutí rokujú o krízovom pláne na zmiernenie dopadov rekordne vysokých cien energií. V snahe zmierniť dopady aktuálnej energetickej krízy sa štáty dohodli na znižovaní spotreby elektriny a zdanení mimoriadnych ziskov elektrární a dodávateľov fosílnych palív. Peniaze odobrané energetickým spoločnostiam plánujú využívať na podporu zraniteľných skupín obyvateľov a podnikov alebo na financovanie úsporných opatrení.

Ďalšie dôležité správy

Dodávky cez plynovod Nord Stream 1 sa v noci zastavili
Neprehliadnite

Azerbajdžan je pripravený zdvojnásobiť dodávky plynu do Európy