Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zobral vo štvrtok do väzby šiestich z desiatich obvinených v rámci pondelňajšej (27. 9.) protidrogovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Influencerka Zuzana Plačková ani jej manžel René do väzby nepôjdu. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Šiesti vo väzbe

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby šiestich osôb - T.G., P.Š, P.D., M.Š., D.L., I.P., ktoré sú obvinené zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ako aj z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok. Dôvodom väzby u obvinených je obava z pokračovania v trestnej činnosti, teda preventívna väzba,“ objasnila hovorkyňa.

Zásah NAKA v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou v obci Miloslavov. Na snímke Zuzana Plačková.
Neprehliadnite

Plačková má na krku členstvo v organizovanej skupine. U jej členov našli deväť kíl pervitínu

Ako dodala, sudca pre prípravné konanie štyroch obvinených Lukáša M., Mareka C., Reného Strausza a Zuzanu Plačkovú do väzby nevzal a prepustil ich zo zadržania na slobodu.

Štyria na slobode

„Dôvodom bolo konštatovanie sudcu pre prípravné konanie o neexistencii dôkazov, ktoré by preukazovali dôvodné podozrenie, že sa títo obvinení dopustili skutku, za ktorý im bolo vznesené obvinenie. Preto v ich prípade ďalej ani neskúmal naplnenie existencie dôvodov či už útekovej, kolúznej, prípadne preventívnej väzby,“ vysvetlila Kudjáková.

Podľa nej súčasne nebolo vyhovené návrhu prokurátora na ustálenie existencie dôvodov kolúznej väzby v prípade šiestich osôb.

Zásah NAKA v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou v obci Miloslavov. Na snímke Zuzana Plačková.
Neprehliadnite

Zuzanu Plačkovú s manželom zadržala polícia, majú byť zapletení v drogovej trestnej činnosti

„Tieto boli vzaté do preventívnej väzby najmä s prihliadnutím na podozrenie na dlhšiu dobu páchania trestnej činnosti z ich strany. Rozhodnutie súdu je voči dvom osobám prepusteným zo zadržania právoplatné. Prokurátor podal sťažnosť voči nevzatiu do väzby dvoch osôb, zvyšných šesť obvinených podalo sťažnosť proti vzatiu do väzby,“dodala. O sťažnostiach bude rozhodovať Najvyšší súd SR 7. októbra 2021.

Zaistených pôvodne pätnásť

NAKA v rámci protidrogovej akcie na západe Slovenska obvinila 15 osôb z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogovej trestnej činnosti. Zaistila viac ako deväť kilogramov pervitínu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dal návrh na väzobné stíhanie na desiatich z nich, vrátane údajného šéfa skupiny Tibora G.

WA 18 archív Haag - Na archívnej snímke zo 16. januára 2015 je budova  Európskeho policajného úradu (Europol) v Haagu. Europol informoval vo štvrtok 1. decembra 2016 o piatich zadržaných v rámci rozsiahlej operácie zameranej proti skupine organizovaného kybernetického zločinu. Napísala to agentúra AP s tým, že táto skupina má na svedomí po celom svete krádeže stámiliónov eur.Europol dodal, že operácia s krycím názvom Avalanche (lavína) bola
Neprehliadnite

Kokaín sa dostáva do Európy najmä cez prístavy v Belgicku a Holandsku, zverejnil Europol

Počas domových prehliadok zaistili policajti viac ako deväť kilogramov metamfetamínu, z ktorých by sa dalo vyrobiť minimálne 90.000 jednorazových dávok drogy. Zaistili aj zbrane, strelivo, cigarety a viac ako 70.000 eur v hotovosti.

Podľa ÚŠP mala skupina minimálne od roku 2012 pôsobiť na území Bratislavského a Trnavského kraja.