Stretnutie ministrov financií a centrálnych bankárov zo skupiny G20 (20-tich najväčších ekonomík sveta) sa skončilo bez spoločného komuniké. Po rozhovoroch o globálnych ekonomických otázkach, ktoré hostila Juhoafrická republika (JAR), bol vydaný len „súhrn“, keďže delegáti nedokázali nájsť konsenzus a mali rozdielne názory na viaceré otázky.
Účastníci zopakovali odhodlanie odolávať protekcionizmu a podporili na pravidlách založený, nediskriminačný, otvorený, inkluzívny, spravodlivý, udržateľný a transparentný multilaterálny obchodný systém. Juhoafrická republika dúfala, že sa z G20 stane platforma na vyvíjanie tlaku na bohaté krajiny, aby urobili viac v boji proti klimatickej zmene, poskytli viac financií na prechod chudobnejších krajín na zelenú energiu a zreformovali finančný systém.
Rozhovory zatienila absencia ministrov financií z niekoľkých kľúčových krajín, napríklad z USA, Číny, Indie a Japonska, a zníženie zahraničnej pomoci zo strany veľkých ekonomík, ako sú Spojené štáty a Británia, na pozadí rastúceho geopolitického napätia.
Krajiny G20 tvoria 85 percent svetového hrubého domáceho produktu a 75 percent medzinárodného obchodu. Zoskupenie vzniklo v reakcii na ázijskú finančnú krízu v roku 1999 s cieľom zlepšiť spoluprácu pri riešení otrasov za hranicami jednotlivých štátov.
Ďalšie dôležité správy
