„Od dnešného dopoludnia začalo „hackovanie“ našej stránky, zaznamenali sme asi 20-30 prípadov, keď niekto registruje prázdne školy alebo nahadzuje nereálne vysoké čísla,“ hovorí špeciálny pedagóg z Bratislavy a člen štrajkového výboru Viktor Križo.

Učitelia, ktorí sa chcú pripojiť k štrajku, sa registrujú cez stránku www.isu.sk. V jednu chvíľu svietilo na počítadle 167-tisíc, o pár minút nato už viac ako 240-miliónov učiteľov.

Stránku štrajkujúcich učiteľov napadli „hackeri“

Štrajkujúcich učiteľov "hackli"

Nejde o skutočné elektronické útoky, ale o registráciu nepravdivých údajov. „Do vnútra systému sa zatiaľ nikto nedostal, ale zvonka sa nám niekto snaží škodiť,“ hovorí stredoškolský učiteľ a jeden z iniciátorov štrajku Branislav Kočan.

Štrajkový výbor podľa neho pokusy zachytil a registráciu učiteľov a škôl systematicky overuje. Skutočný stav v piatok 22. januára o druhej popoludní bol vyše 11-tisíc prihlásených učiteľov z vyše 660 škôl Slovenska.

Stránku štrajkujúcich učiteľov napadli „hackeri“

Štrajkujúcich učiteľov "hackli" 2

Množia sa aj sťažnosti rodičov. Učiteľka Monika Vašíčková sa na fejsbúkovskej stránke Slovenskej komory učiteľov pýta „ako reagovať na vyhrážky rodičov, že budú od nás chcieť ušlú mzdu, lebo museli ostať doma s dieťaťom, keď je škola zatvorená“.

„Je to možné, ale škodu by si museli vymáhať od štátu, pričom štát by tie peniaze potom mohol vymáhať od štrajkového výboru a len v prípade, ak by bol štrajk súdom uznaný ako nezákonný a od toho momentu, kedy bol štrajk vyhlásený za nezákonný,“ tvrdí Branislav Kočan. Mnohí rodičia však štrajk učiteľov podporujú.

Učitelia žiadajú od vlády zvýšenie tarifných platov pre pedagogických a odborných pracovníkov v regionálnom školstve o 140 eur od 1. februára tohto roka a o ďalších 90 eur od začiatku budúceho roka.

Ďalších 400 miliónov eur by mala vláda pridať rezortom školstva a vnútra na vybavenie škôl a do tretice zmeniť predpisy o vzdelávaní učiteľov, od ktorého závisí ich zaradenie do platových tried a skupín. Minister školstva Juraj Draxler tieto požiadavky na včerajšom rokovaní s učiteľmi odmietol.