Ako uvádza V. Križo, iniciatívu šokoval rozsah zastrašovania a tlaku, ktorý mnohé nadriadené orgány, zriaďovatelia a riaditelia škôl začali vyvíjať. Zastrašovanie malo pritom podľa neho rôzne formy. Od tvrdenia, že štrajk je nezákonný, cez odôvodnenia, že štrajk môže ohroziť budúcu existenciu školy či možnosť získania financií pre školu. Vyskytuje sa tiež citové vydieranie, že štrajkom učitelia škodia deťom či riaditeľom.

Iniciatíva tiež dodáva, že viacerí riaditelia sú pokarhaní za nezvládnutú situáciu, keď učitelia v ich škole vstupujú do štrajku. Riaditelia vraj následne vo viacerých prípadoch požadujú od iniciatívy, aby z internetovej stránky odstránila údaj o tom, že učitelia z ich školy sa chystajú zapojiť do štrajku. V. Križo hovorí, že nemôžu zverejňovať osoby a konkrétne školy, ktoré boli zastrašované, keďže ľudia majú strach, čo by sa dialo, ak by sa tieto veci prevalili.

„Z viacerých škôl máme hlásenia, že učitelia majú veľký strach. Sme presvedčení, že keby nebolo takéto zastrašovanie, tak je v štrajku 20-tisíc, 30-tisíc či 40-tisíc učiteľov," hovorí V. Križo a dodáva, že učiteľom napríklad zakázali stretnúť sa s prezidentom či v Prešovskom a Košickom kraji im zakázali vyjadrovať sa do médií.

Iniciatíva v utorok tiež odovzdala v podateľni Úradu vlády SR pokarhanie pre vládu a parlament od učiteľov. Ako povedal V. Križo, pokarhanie je za zabúdanie na sľuby, úmyselné poškodzovanie mena učiteľov, opakované šikanovanie a zastrašovanie v školách či politizáciu školstva a zameškané hodiny v parlamente.

Iniciatíva: Zatvorených je viac ako 350 škôl

Do utorka sa na štrajk registrovalo na internetovej stránke iniciatívy 11 586 učiteľov zo 767 škôl. V. Križo hovorí, že vyše polovica z týchto škôl je zatvorených.

Reagoval tak na slová ministra školstva Juraja Draxlera, ktorý v pondelok uviedol, že v pondelok bolo zatvorených 179 škôl, čo je z celkového počtu vyše 6 700 škôl a školských zariadení 2,66 percenta. Iniciatíva vychádzala podľa svojich predstaviteľov z čísel, ktoré im nahlásili priamo školy.

Ministerstvo školstva pri počte zatvorených škôl vychádzalo z čísel od okresných školských úradov. V. Križo však tvrdí, že školy hlásili, že údaje úradom nenahlasovali. Ako dodal, nie je to povinnosť riaditeľa a nie všetci riaditelia túto informáciu ponúkajú.

Navyše sú podľa neho zatvorené aj materské školy či základné umelecké školy, ktoré minister nemá v priamej kompetencii a nie sú pravdepodobne započítané do počtu, ktorý uvádza ministerstvo.

Ministerstvo: Zatvorených je 151 škôl

Počas dnešného štrajku je podľa informácií ministerstva školstva zatvorených 151 škôl, čo je z celkového počtu vyše 6 700 škôl a školských zariadení 2,25 percenta. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Ministerstvo pritom vychádza z informácií o počte, ktoré im zaslali do 11:00 Okresné úrady v sídle kraja.

V porovnaní s pondelkom 25. januára tak podľa ministerstva poklesli počty zapojených škôl, keďže v pondelok ostalo zatvorených 179 škôl, teda 2,66 percenta zo všetkých škôl.

„Vo väčšine krajov sa počet zatvorených škôl znížil. Napríklad v Banskobystrickom klesol hneď o šesť škôl, a to z pondelkových 26 na 20, dramaticky sa situácia zmenila aj v Trnavskom kraji, kde z 27 škôl dnes neučí 14. Situácia sa zmenila v Bratislavskom kraji, kde v pondelok bolo zatvorených 43 škôl a dnes je to 52. Viac škôl bolo zatvorených aj v Trenčianskom kraji, kde počet stúpol zo sedem o dve školy,“ dodáva B. Dupaľová Ksenzsighová.

Z prehľadu ministerstva vyplýva, že v Nitrianskom kraji je dnes zatvorených 30 škôl, v Žilinskom 17, Trenčianskom 9, Banskobystrickom 20, Prešovskom tri a v Košickom kraji šesť škôl.

Fico: Aktivity Iniciatívy sú mimo existujúceho sociálneho dialógu

Štrajkujúci učitelia: Sú porušované naše základné ľudské práva

štrajk učiteľov 6 Zdroj: SITA

V rámci verejnej správy rástli v rokoch 2012 až 2016 najviac platy učiteľom. Vyhlásil to v utorok v súvislosti s aktuálnym štrajkom učiteľov predseda vlády Robert Fico s tým, že za toto obdobie narástli učiteľom platy o 22 percent.

„Je to najviac vo verejnej správe, žiadnej inej profesii sa tak platy nezvyšovali,“ uviedol premiér.

Podľa R. Fica sú momentálne aktivity Iniciatívy slovenských učiteľov mimo existujúceho sociálneho dialógu. Ako zdôraznil, pondelkového štrajku sa spomedzi 6 724 škôl zúčastnilo 179, ktoré ostali zavreté, čo predstavuje 2,66 percenta.

V utorok podľa premiéra ostalo zavretých spolu 151 škôl, čo predstavuje 2,25 percenta z počtu všetkých škôl. Ako R. Fico dodal, jeho vláda vždy rešpektovala právo na štrajk.