Pre štrajk niektorých členov palubného personálu írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair v Belgicku, Španielsku a Portugalsku boli zrušené desiatky letov. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Zamestnancom aerolínií sa nepáčia mzdy a pracovné podmienky, štrajk sa začal dnes a mal by byť trojdňový.

Štrajk prichádza v čase náporu

Letecké spoločnosti a prevádzkovatelia letísk čelia nedostatku personálu. Len ťažko tak zvládajú prílev cestujúcich, pretože dopyt po cestovaní sa s koncom väčšiny protikoronavírusových obmedzení vracia. Vysoká inflácia v Európe potom vedie k tomu, že milióny pracovníkov bojujú s rastúcimi životnými nákladmi, čo prinútilo odbory žiadať zvýšenie miezd. Niekedy aj za pomoci štrajkov.

Belgičania štrajk spúšťajú dnes, francúzske a talianske posádky sa chystajú štrajkovať cez víkend. Španielske palubné posádky chcú prerušiť prácu 30. júna a 1. a 2. júla.

Mzdy a pracovné podmienky

Zamestnanci tvrdia, že Ryanair nerešpektuje miestne pracovné zákony ohľadom minimálnej mzdy. Žiadajú tiež šéfov Ryanairu, aby zlepšili pracovné podmienky. „Tie podmienky sú hrozné," povedal Ricardo Penarroias z odborového zväzu, ktorý inicioval štrajk v Portugalsku. „Člen posádky si pri lete nemôže zobrať ani fľašu vody," dodal.

V Belgicku od štvrtka štrajkujú aj piloti a palubný personál spoločnosti Brussels Airlines. Zamestnanci tejto dcérskej spoločnosti nemeckej Lufthansy kritizujú okrem iného vysokú pracovnú vyťaženosť. Letecká spoločnosť pred začiatkom trojdňového štrajku oznámila, že sa protest dotkne 40-tisíc ľudí. Agentúra Belga uviedla, že do soboty bude zrušených 315 letov.

Ďalšie dôležité správy

KK41 Londýn - Cestujúci čakajú na ohlásenie vlaku  v Londýne 21. júna 2022.  V Spojenom kráľovstve sa v utorok, vo štvrtok a v sobotu koná najväčší štrajk pracovníkov železničnej dopravy za posledné desaťročia. Odborom a železničným spoločnostiam sa nepodarilo dohodnúť na platoch a záležitostiach v oblasti istoty zamestnania.  Do akcie sa má zapojiť až 40.000 zamestnancov v oblasti železničnej dopravy vrátane upratovačiek, pracovníkov údržby, výpravcov a staničného personálu. Prevádzka by mala b
Neprehliadnite

Na štrajk britských železničiarov doplatili cestujúci. Bez vlakov zostala veľká časť krajiny