Rovnako môžu sledovať údaje o teplote, tlaku, rýchlosti vetra či intenzite ultrafialového žiarenia, ktoré študent miestneho Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši uverejňuje každú hodinu online. Filip Geib prevádzkuje v meste meteostanicu, ktorej údaje sú prakticky totožné s údajmi nameranými Slovenským hydrometeorologickým ústavom.

Jeho úsilie ocenila nezisková organizácia LEAF cenou ako jeden z troch najlepších projektov programu LEAF Awards, ktoré hľadajú mladé „makovice“ meniace svet.

Mladosť nemusí znamenať zbytočné brigády

Program zameraný na podporu žiakov stredných a základných škôl vo veku 10 až 19 rokov, ktorí vynikajú charakterovými vlastnosťami, chuťou podnikať a občiansky sa angažovať, tento rok vyberal zo 136 prihlásených projektov. Ďalšími ocenenými boli Emanuel Kucbel s projektom študentskej marketingovej agentúry a Peter Škripko, ktorý vyvíja opaľovací krém na báze prírodných látok.

Víťazi tretieho ročníka LEAF Awards pod záštitou prezidenta Andreja Kisku získali okrem dotácie päťtisíc eur na rozvoj svojich projektov aj možnosť spolupracovať so skúsenými mentormi z oblasti ich záujmu. „Ja som ako 17-ročný dokázal umývať autá na benzínovej pumpe, títo ľudia v tomto veku menia Slovensko, menia svet,“ ocenil snahu víťazov člen poroty a šéf spoločnosti Exponea Peter Irikovský.

Stotisíc mladých podnikateľov skôr než diaľnica do Košíc. LEAF oceňoval talenty

Laureáti LEAF Awards 2018 - zľava Filip Geib, Emanuel Kucbel a Peter Škripko Zdroj: LEAF

Banskobystričan Emanuel Kucbel získal cenu „Makovica“ za budovanie marketingovej spoločnosti Tochka production. Združuje v nej študentov gymnázia, ktorí ponúkajú svoje schopnosti a zručnosti v oblasti tvorby videí, grafiky, hudby, fotodiel či organizovania eventov. Za ceny nižšie ako v profesionálnych agentúrach dokážu ponúknuť porovnateľnú kvalitu.

„Emanuel nás zaujal svojím aktívnym podnikateľským prístupom. Podarilo sa mu vytvoriť konkurencieschopnú firmu a súčasne pomáha svojim spolužiakom odborne rásť a rozvíjať praktické zručnosti,“ ohodnotili porotcovia projekt v sprievodných dokumentoch programu. Porotcov zaujala tiež angažovanosť agentúry Tochka v banskobystrických župných voľbách.

Opaľovací krém bez syntetiky

19-ročný Peter Škripko z Prešova získal ocenenie za vývoj alternatívy syntetických látok v opaľovacích krémoch. Zameral sa na prírodnú látku lignín, ktorá chráni pred UV žiarením rastliny. Na vývoji spolupracuje s Katedrou biofyziky Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Cieľom je vytvoriť prototyp dostupného opaľovacieho krému, ktorý ochráni kožu vďaka tejto prírodnej látke. P. Škripko už získal ocenenia na viacerých domácich aj zahraničných súťažiach, napríklad s projektom odsoľovania pôdy reprezentoval Slovensko v americkom Houstone na environmentálnej súťaži I-Sweeep.

Stotisíc mladých podnikateľov skôr než diaľnica do Košíc. LEAF oceňoval talenty

Odovzdávanie cien LEAF Awards 2018 - Peter Irikovský Zdroj: LEAF

„Chceme, aby tieto príbehy a projekty inšpirovali ich kamarátov k podobne tvorivému prístupu k ich škole, mestu, spoločnosti či prírode. V tom vidíme lepšiu budúcnosť krajiny. Vidíme v našich laureátoch inšpiratívnych ľudí, ktorí môžu tým, akí sú, zmeniť svet,“ hovorí manažér projektu LEAF Award Miroslav Kocúr.

V hlave sudcu

Od tohto roka porota vyberala aj inšpiratívne a inovatívne projekty účastníkov programov organizácie LEAF. Ocenení budú zaradení do ročného programu podpory a rozvoja a získajú finančnú podporu pre svoj projekt dvetisíc eur.

Spomedzi Slovákov pôsobiacich v zahraničí získal ocenenie Jozef Maruščák, študent práva na University of Cambridge. Založil projekt CaseCrunch, ktorý aplikuje umelú inteligenciu na právne spory. Umelá inteligencia spracúva dáta zo zverejnených právnych sporov a hľadá v nich spoločné vzorce.

Podľa J. Maruščáka je z výsledkov už dnes možné povedať, že skutočné faktory, ktoré ovplyvňujú súdne spory, sú často vzdialené od spravodlivosti a objektívnosti. Z výskumov vyplýva, že sudcovia berú často do úvahy aj farbu pleti, konkrétneho obhajcu, finančný stav strán sporu či kriminálnu minulosť jednej zo strán. Na základe kvantitatívnej analýzy predošlých súdnych sporov dokážeme do istej miery predvídať výsledok súdneho sporu,“ hovorí J. Maruščák.

Stotisíc mladých podnikateľov skôr než diaľnica do Košíc. LEAF oceňoval talenty

Laureáti Leaf Awards 2018 - zľava Marta Páleníková, Emanuel Kucbel, Peter Škripko, Filip Geib a Juraj Kováč Zdroj: LEAF

Spomedzi učiteľov ocenila porota projekt učiteľky Marty Páleníkovej zo súkromnej Základnej školy Félix v Bratislave. Pedagogička vyvinula systém využívania spätnej väzby a sebahodnotenia na vyučovacích hodinách.

„Bez sebareflexie žiak ani učiteľ nezistia, čo robili správne, ani to, čo robili nesprávne a prečo,“ vysvetľuje M. Páleníková, podľa ktorej učitelia na iných školách sa venujú reflexii zväčša okrajovo a povrchne, prípadne im na ňu neostáva čas. „Kuchárska kniha“, v ktorej popisuje podrobný postup, ako by mal učiteľ pracovať so spätnou väzbou, má pomôcť ďalším pedagógom nasledovať jej kroky.

Rozbehni sa! Ideálne do biznisu

Do tretice Juraj Kováč pomáha mladým ľuďom rozbehnúť vlastné podnikanie. „Pridaná hodnota mladého človeka po dvadsiatich rokoch investícií a vzdelávania v slovenskom školstve je často nula, maximálna päť a pol, a nie tisíc alebo milión, ako by mohla byť. Preto som človek na misii, chcem rozbehnúť stotisíc mladých ľudí skôr, ako bude hotová diaľnica do Košíc,“ vtipkoval na pódiu pri prezentácii svojho projektu.

Program Rozbehni sa! (s holou riťou) pomáha ľuďom s podnikateľskými začiatkami. Každý si môže nechať diagnostikovať, či jeho nápad má podnikateľský potenciál, pozrieť si videá o tom, čo je pri rozbehu podnikania dôležité, absolvovať online kurz a spojiť sa s podobne uvažujúcimi ľuďmi. Program doposiaľ absolvovalo 2,5-tisíc študentov na 60 školách. Aktuálne školí ambasádorov, ktorí budú viesť workshopy programu na stredných školách.

Stotisíc mladých podnikateľov skôr než diaľnica do Košíc. LEAF oceňoval talenty

LEAF Awards - cena Makovica Zdroj: LEAF

Víťazov LEAF Awards vyberá na základe osobných pohovorov porota. Tento rok porotu tvorili: riaditeľka súkromného gymnázia Mária Smreková, riaditeľ spoločnosti Exponea Peter Irikovský, zakladateľka portálu Sashe.sk Alexandra Miklášová, minuloročný laureát ocenenia Ondrej Vrábel a šéf Spoločného výskumného centra EÚ Vladimír Šucha. Program podporuje prezident Andrej Kiska.

Nezisková organizácia LEAF vznikla v roku 2011 s cieľom zvyšovať kvalitu života na Slovensku prostredníctvom vzdelávania mladých ľudí, ktorí majú potenciál meniť veci okolo seba. Ocenenie v podobe symbolickej Makovice udeľuje za dosiahnuté študijné výsledky, za podnikateľské či neziskové projekty. Najlepší uchádzači získavajú ročné individuálne rozvojové programy „šité na mieru” v hodnote tri, šesť a deväťtisíc eur. Vznik organizácie iniciovali zakladatelia developerskej skupiny HB Reavis.