Všetky dostupné informácie o poškodení plynovodov Nord Stream naznačujú, že išlo o sabotáž, uviedol dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Severoatlantická aliancia by podľa neho na akýkoľvek úmyselný útok proti kritickej infraštruktúre spojencov reagovala jednotne a rázne. Poškodenie plynovodov Nord Stream v Baltskom mori podľa Stoltenberga vyvoláva hlboké obavy, úniky predstavujú riziko pre lodnú dopravu a spôsobujú značné škody na životnom prostredí.

Doterajšie informácie naznačujú, že ide o „dôsledok úmyselných, bezohľadných a nezodpovedných sabotážnych činov," uviedol v tlačovom vyhlásení Stoltenberg.

„Ako spojenci sme sa zaviazali, že sa budeme pripravovať na nátlakové využívanie energií a ďalšie hybridné taktiky zo strany štátnych i neštátnych aktérov, odrádzať od nich a brániť sa im. Na akýkoľvek úmyselný útok proti kritickej infraštruktúre spojencov by sme reagovali jednotne a rozhodne," uviedol Stoltenberg.

Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať v pondelok. Dánske úrady najskôr oznámili únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko potom v utorok varovalo pred dvoma únikmi z Nord Streamu 1. Švédska pobrežná hliadka dnes informovala, že objavila štvrtý únik.

Podľa EÚ aj politikov z jednotlivých európskych krajín stoja za poškodením plynovodov úmyselné útoky. Zatiaľ však nie je jasné, čo presne poškodenie spôsobilo. Rusko odmietlo, že by bolo za škody zodpovedné a naopak spomínalo Spojené štáty.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer počas 71. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 13. septembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Káčer zdôraznil potrebu jednoty EÚ a NATO v reakcii na úmysly Ruska