Ani napätý trh so stavebnými materiálmi neminuli turbulencie v dôsledku drahých energií a nárastu cien vstupov. To sa premietlo do zvyšovania cien pre konečných spotrebiteľov. Mnohí slovenskí výrobcovia však napriek zdražovaniu pocítili nárast dopytu. Dôvodom je nedostatok stavebného materiálu, ktorý sa ukázal v rámci celej Európy.

Potvrdzuje to Peter Markovič, CEO spoločnosti Xella pre Slovensko a Česko, ktorá sa zaoberá výrobou pórobetónových tvárnic. Jeho firma od začiatku roka čelila výraznému dopytu po materiáloch, zaznamenala tiež veľký počet nedokončených projektov ešte z roku 2021. „Na jar sme dokonca museli zaviesť systém alokácií materiálu pre našich distribučných partnerov. V druhej polovici roku pociťujeme mierne upokojenie na stavebnom trhu. Naše celkové predaje tvárnic na Slovensku sú v tejto chvíli na plánovaných hodnotách, resp. reflektujú kapacity našich výrobných závodov, ktoré narážajú na svoj strop,“ hovorí P. Markovič.

Firme dokonca stúpol obrat, predovšetkým vďaka vyšším predajným cenám, potvrdil šéf firmy Xella, aktuálne sú päť percent nad plánom. Chcú posilniť svoj tím, najmä výrobný úsek. Výhľadovo však P. Markovič očakáva postupné ochladenie dopytu, predovšetkým v segmente individuálnej výstavby.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa