Stavebná produkcia v eurozóne sa na začiatku tohto roka vrátila k rastu, pričom jeho tempo bolo najvýraznejšie za takmer dva roky. Prispelo k tomu zotavenie v obidvoch hlavných segmentoch, ako v prípade pozemných, tak aj inžinierskych stavieb. TASR o tom informuje na základe predbežných údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat a správy portálu RTTNews.

Stavebná produkcia v krajinách menovej únie upravená o sezónne vplyvy vzrástla v januári oproti predchádzajúcemu mesiacu o 3,9 percenta, zatiaľ čo v decembri zaznamenala pokles o 2,3 percenta. Januárový rast bol tak najvýraznejší od marca 2021, v ktorom sa stavebná produkcia zvýšila o 4,2 percenta. V medziročnom porovnaní produkcia v stavebnom sektore vzrástla o 0,9 percenta, informoval Eurostat.

V širšej Európskej únii sa stavebná produkcia v januári medzimesačne zvýšila o 3,5 percenta po decembrovom poklese o 2 percentá. V porovnaní s januárom minulého roka zaznamenala produkcia v stavebníctve celej EÚ rast o 1,4 percenta.

K pozitívnym číslam prispeli ako pozemné, tak inžinierske stavby. V prvom prípade sa produkcia v stavebníctve eurozóny zvýšila medzimesačne o 4,2 percenta a v druhom o 3 percentá. V decembri zaznamenala produkcia v prípade pozemných stavieb pokles o 1,9 percenta a inžinierskych stavieb až o 4,6 percenta. Oproti januáru minulého roka sa produkcia pozemných stavieb zvýšila o 1,4 percenta, zatiaľ čo v prípade inžinierskych stavieb o 1,9 percenta klesla.

Z jednotlivých štátov EÚ, ktorých údaje sú k dispozícii, najvyššiu stavebnú produkciu vykázali Nemecko (12,6 percenta), Slovinsko (9,8 percenta) a Poľsko s rastom o 7 percent. Najvýraznejší pokles zaznamenali v Maďarsku (-5 percent), Rumunsku (-4,3 percenta) a Belgicku (-1,5 percenta). Stavebná produkcia na Slovensku v januári medzimesačne vzrástla o 3,3 percenta.

V medziročnom porovnaní najviac vzrástla stavebná produkcia v Slovinsku (26,7 percenta), na Slovensku (14,7 percenta) a v Portugalsku (6,3 percenta). Naopak, najvýraznejšie klesla v Belgicku (-4,7 percenta), Maďarsku (-3,6 percenta) a vo Fínsku (-2,7 percenta).

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Stavebníctvo v úvode roka potiahla výstavba infraštruktúry aj počasie, tvrdí analytik