Zamestnanci štátnej spoločnosti Slovenská pošta, a. s., budú mať od marca vyššie základné mzdy o 70 eur. Z toho 50 eur je pevná suma a 20 eur je navýšenie v priemere, čo predstavuje zvýšenie osobných nákladov do konca tohto roka o 10,5 milióna eur pri týždennom pracovnom úväzku.

Predsedníčka Odborového zväzu pôšt a logistiky (OZPL) Žofia Lehotská to považuje za najdôležitejšiu prioritu dodatku podnikovej kolektívnej zmluvy na roky 2022 až 2025, na čom sa v kolektívnom vyjednávaní dohodli odborové organizácie s vedením poštovej spoločnosti.

Príspevok za odpracované roky

„Pôvodný návrh odborových partnerov na úpravu základných miezd bol už z našej strany navrhovaný s účinnosťou od 1. 1. 2023, čo však bolo v druhom kole kolektívneho vyjednávania zamietnuté zo strany zamestnávateľa, ktorý predložil protinávrh úpravy základných miezd od 1. 7. 2023 o 60 eur v priemere na zamestnanca,“ informovala na portáli odborovej organizácie Lehotská.

Odboroví partneri tento návrh zamestnávateľa jednoznačne zamietli a navrhli úpravu základných miezd najneskôr od 1. marca o 70 eur na zamestnanca s dôrazom na udržanie sociálneho zmieru.

„Na stretnutiach zdôraznili zabezpečenie dôstojnej životnej úrovne zamestnancov so zreteľom na negatívne hospodárenie spoločnosti, ktoré pretrváva už tretí rok, s výhľadom negatívneho hospodárenia aj v ďalšom období,“ priblížila odborová predáčka.

Dodatok zahŕňa aj zvýšenie hodnoty stravovacej jednotky pre zamestnancov na 5,10 eura, či príspevok 450 eur po odpracovaní 45 rokov a 500 eur pri 50 rokoch. Pri začiatku povinnej školskej dochádzky dostane jeden z rodičov dieťaťa, ak je zamestnanec pošty, príspevok 30 eur.

Rokovania vraj boli náročné

K dosiahnutiu úprav základných miezd od marca podľa nej významne prispela aj podpora zamestnancov Slovenskej pošty vo forme výzvy vedeniu spoločnosti. Výška minimálnych a maximálnych základných miezd závisí od stupňov náročnosti a pri určenom týždennom pracovnom čase.

Odborové organizácie predložili návrh dodatku podnikovej kolektívnej zmluvy zamestnávateľovi ešte vlani v septembri, pričom sa uskutočnili štyri kolá vyjednávania.

„Rokovania boli náročné, vyžadovali si odborné stanoviská a argumenty, aby sme dosiahli čo najlepšie mzdové a pracovné podmienky pre zamestnancov,“ dodala Lehotská.

OZPL je najväčšou odborovou organizáciou pôsobiacou pri Slovenskej pošte, podľa informácií na portáli v takmer päťdesiatich základných organizáciách združuje vyše 4 100 zamestnancov pošty, teda približne tretinu z ich počtu.

V Slovenskej pošte okrem OZPL pôsobia aj Slovenský odborový zväz pôšt, Poštové odbory Senica a Slovenský odborový zväz pôšt a telekomunikácií.

Ďalšie dôležité správy

Slovenská pošta spustila prevádzku prvého balíkovoboxu v meste Púchov, 1. februára 2021. Cez balíkoboxy môžu zákazníci okrem vyzdvihovania a podaja balíkov v predplatených obaloch realizovať už aj platobné transakcie, úhradu poštových poukazov, ePoukazy, SIPO či faktúry s PAY by Square kódom. Na snímke primátorka mesta Púchov Katarína Heneková si vyberá balík, ktorý jej Slovenská pošta zaslala cez balíkobox. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Pošta plánuje od marca rast cien. Koľko si priplatíme za jednotlivé služby?