Riadenie štátu a komunikácia so samosprávami sa podľa predsedu samosprávneho kraja Rastislava Trnku v poslednom období zhoršili. Samosprávy totiž často bojujú s nezáujmom vládnych predstaviteľov o veci verejné. „Toto je jednoducho výsledok, vláda nekomunikuje veci, ktoré sa týkajú priamo samosprávy,“ uviedol župan v relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Nezáujem je však podľa jeho slov iba dôsledok viacerých faktorov. Do parlamentu a do vlády sa podľa neho dostalo množstvo ľudí, ktorí nemajú skúsenosť s komunálnou politikou alebo celkovo s politikou ako takou.

Samosprávy majú vyššie výdavky

„Vláda berie samosprávu ako nejaký nechcený subjekt alebo nechcené právnické osoby, ktoré tu sú a berú peniaze zo štátneho rozpočtu. Jednoducho, samosprávy sú ľudia,“ dodal R. Trnka s tým, že akonáhle štát obmedzuje samosprávy, doplatia na to samotní občania.

Tvrdenia ministra financií Igora Matoviča pri obhajovaní protiinflačného balíčka o tom, že samosprávy majú dostatok financií, označil za nie úplne presné. Mierny nárast v príjmoch síce pripúšťa, no samosprávy majú v dôsledku inflácie či rusko-ukrajinského konfliktu omnoho vyššie výdavky.

„My by sme potrebovali o niekoľko desiatok miliónov viac od minulého roku a vláda robí presný opak, že nám tie desiatky miliónov eur berie,“ konštatoval R. Trnka, ktorého mrzia vyjadrenia zo strany I. Matoviča alebo iných vládnych predstaviteľov o objeme financií na účtoch. „To sú peniaze, ktoré musíme mať rozpočtované, ak chceme vyhlásiť verejné obstarávanie,“ podčiarkol župan.

Absolútny amatérizmus

Ako to pocítia občania či už v Košickom samosprávnom kraji alebo inom, sám nevie. „My máme plánovať rozpočet podľa zákona na tri roky dopredu, to stanovuje štát. Ten istý štát potom zmení z týždňa na týždeň v danom roku podmienky rozpočtu. Jednoducho je to absolútny amaterizmus,“ vysvetlil. Prejaví sa to v závislosti od rozdielu medzi tým, koľko financií by samosprávy mali dostať a koľko im štát ešte vezme.

V rozhovore hovorí aj o tom, čo si myslí o decentralizácii a prenesení právomocí na samosprávy či daňovom bonuse. Prezradil viac aj o novej automobilke Volvo na východnom Slovensku.

Celé video:

Ďalšie dôležité správy

Vallo
Neprehliadnite

Protiinflačný balíček podporuje centralizáciu, tvrdia samosprávy