Ministerstvo školstva ČTK informovalo, že počas stredy zostalo zatvorených 137 škôl, teda dve percentá z celkového počtu. V prvý deň štrajku to vraj bolo 179 škôl. Iniciatíva učiteľov naopak uviedla, že uzavretých je 290 škôl a že prevádzka ďalších stoviek škôl je ochromený.

Po pondelňajšej demonštrácii v Bratislave nespokojní učitelia zvolali zhromaždenie do Levíc, na ktorom sa podľa médií zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Rôzne formy protestných akcií vrátane demonštrácií by podľa programu mali pokračovať aj v ďalších dňoch.

Do tohtoročného štrajku pedagógov sa od jeho začiatku zapojilo oveľa menej škôl než pri podobnom proteste v roku 2012. Vtedajšiu akciu na rozdiel od terajšieho protestu zorganizovala najväčšia odborová organizácia v slovenskom školstve, ktorá štrajk ale prerušila po troch dňoch, bez toho aby dosiahla splnenie všetkých svojich požiadaviek.

Premiér R. Fico v uplynulých dňoch opakovane vyhlásil, že jeho vláda do marcových volieb požiadavky učiteľov nesplní. Štát by na to musel vyčleniť stovky miliónov eur. Predseda vlády tiež pripomenul, že za jeho vlády si učitelia prilepšili. Ich platy naposledy stúpli na začiatku tohto roka, a to o štyri percentá.

Zástupcovia pedagógov dlhodobo upozorňujú na to, že slovenské školstvo potrebuje od štátu viac peňazí a že platy učiteľov zaostávajú za platmi ich kolegov vo vyspelých krajinách. Najmä nízke nástupné platy vraj nelákajú mladých ľudí učiť.

Po samotných učiteľoch aj vládny Inštitút finančnej politiky spochybnil tvrdenie ministerstva školstva, že pedagógovia na slovenských zarábajú v porovnaní s priemernou mzdou v krajine o šestinu viac. Ministerstvo vraj použilo zlú metodiku.

Podľa štatistického úradu platy zamestnancov v slovenskom školstve v priemere činia 760 eur mesačne, zatiaľ čo priemerný plat na Slovensku za prvé tri štvrťroky minulého roka dosiahol 859 eur.