Schválená novela mení tzv. veľkostné kritéria ohľadom povinného, tzv. štatutárneho auditu. Doteraz platilo, že obchodné spoločnosti povinne vytvárajúce základné imanie a družstvá mali povinnosť auditu, ak v dvoch posledných po sebe nasledujúcich obdobiach splnili dve z troch nasledujúcich podmienok:

Štát roztriedil firmy kvôli auditu. Mnohých zasiahne nepripravených
„Ich celková brutto suma majetku (teda aktíva brutto) presiahla milión eur, ich čistý obrat presiahol dva milióny eur a priemerný prepočítaný počet ich zamestnancov v jednom účtovnom období presiahol 30,“ konštatuje  pre TREND Filip Tichý, audítor spoločnosti Grant Thornton Audit.

Od januára dochádza k úprave týchto podmienok pri prvých dvoch ukazovateľoch, zdvojnásobujú sa pri nich kritériá. Celková suma brutto majetku bude musieť byť viac ako dva milióny eur a čistý obrat musí presiahnuť štyri milióny eur. Veľkostné kritérium pre priemerný prepočítaný počet zamestnancov sa nemení.

Ako upozorňuje F. Tichý, toto posledné kritérium stačí splniť v jednom účtovnom období. Nové veľkostné kritériá sú porovnateľné s priemerom v podobných krajinách EÚ.

Sporná skutočná pomoc v praxi

Slovenská komora audítorov už vopred avizovala výhrady k návrhu novely i k zvýšeniu veľkostných kritérií, rezort financií však argumentoval, že po zmene volali samostatní podnikatelia. Odhadol, že zrušenie povinnosti overenia individuálnej účtovnej uzávierky by sa malo dotknúť približne 2300 spoločností, pričom by im mali klesnúť náklady na audítorské služby približne vo výške 9 miliónov eur.

Podľa slov audítora je skutočne otázne, či podnikateľom pomôže práve to, že ušetria na nákladoch na audit. „Mnohé firmy, hoci aj doteraz nemali tzv. povinný audit, si tento nechávali vykonať. Často je to požiadavka od materskej spoločnosti, ktorá audit a kontrolu svojich dcérskych spoločností vyžaduje bez ohľadu na veľkosť,“ apeluje F. Tichý.  

Okruh takýchto firiem, ktoré musia mať nepovinný audit, avšak potrebný pre účely materskej spoločnosti, sa teraz len výrazne rozšíri a v mnohých firmách k žiadnej úspore nedôjde.

Štát roztriedil firmy kvôli auditu. Mnohých zasiahne nepripravených

Zdroj: Getty Images

Pre najväčších sa nič menení

Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska pre TREND potvrdila, že práve najväčším firmám povinnosť auditu ostala. „Tie majú účtovníctvo a podklady k nemu v oveľa lepšom stave ako tie menšie, nakoľko majú k dispozícii celé účtovné oddelenia i účtovných audítorov.“

Väčšia chybovosť v rámci auditu bola práve v menších spoločnostiach, ktoré často majú na vedenie účtovníctvo jedného, dvoch účtovníkov, ktorí musia zastrešiť všetky procesy. 

Je preto otázne, či práve úspora nákladov na audítora bude predstavovať takú zmenu, ktorá bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie. „V skutočnosti sú tieto náklady v porovnaní s inými zmenami pre väčšinu firiem zanedbateľné. Práve audítori sú tí, ktorí sa majú možnosť stretávať s podnikateľským prostredím ako takým v celom jeho priereze,“ podotýka pre F. Tichý. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa