Pravidlá pre hazard sa zmenia. Minister financií Peter Kažimír si od januára pýta vyššie príspevky od prevádzkovateľov charitatívnych lotérií, ale aj firiem čo podnikajú s hracími automatmi, videohrami či ďalšími elektronickými herňami hazardu. Výsledkom majú byť zvýšené príjmy štátnej kasy o 7,8 milióna eur ročne. Vyplýva to z novely zákona o hazarde, ktorú bude schvaľovať vláda a následne parlament.

V herniach sa však bude môcť naďalej piť a fajčiť, vlani schválený zákaz platný od januára 2013 sa vypustí. Zlou správou pre samosprávy je oklieštenie ich právomocí pri zakazovaní herní. A v mene boja proti gamblingu sa bude povinne na každý stôl s ruletou či výherný stroj lepiť telefónne číslo na najbližšiu gemblérsku liečebňu. Z budov krčiem a herní musia zmiznúť svetelné panely, ktoré lákajú okoloidúcich na konkrétnu sumu peňazí v Jackpote. Zo zákona však pre obrovské protesty už vypadol najkontroverznejší návrh – zaradiť medzi hazard aj propagačné súťaže, čím by sa z každej platil odvod do štátnej kasy. Finančné zaťaženie organizátora propagačnej súťaže by v konečnom dôsledku znášal spotrebiteľ.   

Vyššie odvody pre štát

Cieľom novely zákona je v prvom rade zabezpečiť pre štát vyššie príjmy. Celkovo má hazard priniesť štátu v roku 2013 necelých 115 miliónov eur (podľa návrhu štátneho rozpočtu). Je to pesimistický odhad, realita môže byť o niečo vyššia.

Viac majú odviesť štátu aj tí, čo usporiadajú charitatívnu lotériu. Zvýšia sa totiž ich odvody z 5,5 na 6 percent. Viac - namiesto 5 až 5,5 percenta - odvedú licencované firmy z kurzových stávok. Herná istina je pri oboch súčet vkladov. Pravidlá sa nezmenia pri stávkach, odvod zostáva na úrovni 1 percenta. Mierne viac, približne o 10 percent, narastú aj paušálne poplatky firmám, ktoré majú licenciu na podnikanie s hracími automatmi, videohrami či hazardom, ktorý sa realizuje cez technické zariadenia obsluhované priamo hráčmi.

P. Kažimír však odolal tlaku samospráv zvýšiť poplatky, ktoré z hazardu tečú do obecných či mestských kás. Združenie miest a obcí (ZMOS) žiada naďalej dve úpravy. Pri elektronických hrách navýšenie ročných poplatkov o 100 eur (poplatok by dosahoval tisíc eur na zariadenie).  Za terminál videohier by mali podnikatelia živiaci sa hazardom platiť až trojnásobok, namiesto súčasných 800 eur až 2 500 eur za terminál.

Ministerstvo financií tieto zmeny odmieta. Samosprávam však umožní získať viac od podnikateľov s hazardom cez nový správny poplatok. Sumu 100 eur zaplatia  za každé stanovisko, ktoré potrebujú od obce či mesta v mieste prevádzky.

Menšia dostupnosť herní

Do zákona sa majú dostať aj nové ustanovenia ako zabrániť rastu gamblingu a sprísnenie prevádzky rôznych herní. „V bežných baroch a krčmách, teda nie v herniach obmedzujeme počet hracích miest z 12 na 2,“ uviedol minister financií P. Kažimír. A súčasne herňa musí mať minimálne 5 hracích miest. V praxi má limitovanie počtu výherných prístrojov a terminálov videohier na jednej strane regulovať či obmedziť prevádzky v menších obciach, kde sa zdržujú aj sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. Na strane druhej zasa sústrediť výherné prístroje, videohry a technické zariadenia do herní. Tie sú ľahšie kontrolovateľné a platia v nich prísnejšie podmienky ako v pohostinstvách alebo kaviarňach.

Prevádzkovatelia hazardu súčasne budú musieť na herné zariadenia nalepiť telefónne číslo na najbližšiu gamblingovú špecializovanú liečebňu.  Rovnako sa  zakazuje reklama upozorňujúca na výšku výhry, alebo na možnosť vyhrať, na vonkajšej strane budov herní. Tie musia byť od januára stavebne oddeleným priestorom so samostatným uzamykateľným vchodom. Ich majitelia po novom budú musieť zamestnať odborný dozor, ktorý musí byť trvale prítomný v herni.

Asociácia zábavy a hier upozornila, že je to nezmyselná požiadavka. V herniach sú zvyčajne prístroje a zariadenia niekoľkých prevádzkovateľov súbežne a nie je možné sa skladať na mzdu jedného dozorcu v herni. „Nedá sa vyčleniť práca pre jednotlivého prevádzkovateľa ad hoc. Preto sa v praxi uzatvárajú mandátne zmluvy v zmysle Obchodného zákonníka,“ uviedla Asociácia zábavy a hier.

Pitie a fajčenie bude povolené

Novela vypúšťa ustanovenie, ktoré sa do zákona dostalo z iniciatívy KDH – aby hazardné hry hrali len triezvi hráči. Presnejšie pred vyše rokom sa prijal zákaz fajčenia a pitia v herniach hazardu, ktorý mal byť účinný od januára 2013.  Skôr ako sa toto opatrenie začne uplatňovať v praxi však zo zákona vypadne.

Pritom zákaz pitia alkoholu mal zostať v zákone aj podľa súčasného ministerstva financií, počas pripomienkovania však Kažimírovi úradníci ustúpili argumentom záujmových združení firiem. „Pri rovnakom druhu podnikania sa neodôvodnene zvýhodňuje prevádzkovateľ hazardných hier v kasínach a v neherniach voči herniam,“ oponovala Asociácia prevádzkovateľov videohier.

Asociácia zdôraznila, že „podávanie alkoholu by malo byť buď celoplošne povolené, alebo celoplošne zakázané, čo by dávalo rovnaký priestor na podnikanie bez akejkoľvek diskriminácie, zvýhodňovania a deformácie podnikateľského prostredia“.

Obce a ich kompetencie

Novela súčasne obmedzí kompetencie samospráv. „Obce budú podľa novely pri obmedzovaní vybraných hazardných hier prakticky vydierané, nútené obmedziť buď všetky, alebo žiadnu. To je neprípustné. Ak by obec chcela obmedziť prevádzkovanie napríklad hazardnej hry v kasíne, musela by obmedziť aj prevádzkovanie charitatívnej lotérie“ uviedol v pripomienkach poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ) za skupinu opozičných poslancov. Pod tlakom takýchto argumentov nakoniec ministerstvo financií vyňalo z obmedzenia aspoň charitatívne lotérie. Ostatné však zostáva zatiaľ v hre. Vrátane možnosti prevádzkovať hazardnú hru na základe licencie ministerstva aj v prípade, ak ju obec zakázala.

Novela znova otvorila diskusiu, ktorá prebehla ešte počas mandátu vlády Ivety Radičovej, či môže obec obmedzovať podnikanie svojim nariadením. Podľa generálnej prokuratúry či Tiposu je to v rozpore s Ústavou SR.

Zvýšenie odvodov hazardu do štátneho rozpočtu (zákon o hazarde 175/2005 )

  • stávkové hry a charitatívne lotérie z 5,5 % na 6 % vybraných vkladov (§ 37 odsek 1, písmeno e)
  • kurzové stávky z 5 % na 5,5 % vybraných vkladov (§ 37 odsek 1, písmeno e)
  • ročný odvod za hrací automat (jeden výherný prístroj) z 1900 € na 2100 € (§ 37 odsek 1 písmeno j)
  • ročný odvod z hier prevádzkovaných prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčom (za jedno technické zariadenie) z 3600 eur na 3900 eur (§ 37 odsek 1 písmeno k)
  • ročný odvod z videohier (za každý terminál) z 3900 eur na 4200 eur (§ 37 odsek 1 písmeno l)

Štát načrie do hazardu

Zdroj: SITA/Jozef Jakubčo

Ilustračné foto - SITA/Jozef Jakubčo