V súčasnosti je na Slovensku 31 čerpacích staníc so stlačeným zemným plynom (CNG), pričom sa ich počet za posledné roky takmer zdvojnásobil. Do budúcna by sa mal štát zamerať najmä na podporu autobusov na CNG, nakoľko môžu znížiť uhlíkovú stopu v doprave. Zároveň by sa mohli efektívnejšie využiť zdroje z eurofondov, uviedli predstavitelia Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) a Združenia mestskej hromadnej dopravy v SR.

Tieto vozidlá by mohli v budúcnosti využívať aj biometán. Slovensko sa totiž zaviazalo, že aspoň 29 percent palív v roku 2030 bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov. Projekty na výrobu biometánu by mohli priniesť 200-tisíc megawatthodín ročne.

Ak by sa celý objem biometánu využil vo verejnej doprave, tak by sa na Slovensku podľa odborníkov vypustilo o 78-tisíc ton oxidu uhličitého (CO2) menej a usporilo by sa 0,84 percenta všetkých emisií z dopravy. Náhradou zemného plynu obnoviteľným biometánom by sa odľahčili mestské rozpočty aj rozpočty dopravných podnikov.

Martin Rybanský zo Združenia prevádzkovateľov hromadnej dopravy osôb v mestských aglomeráciách SR zdôraznil najmä potrebu budovania infraštruktúry pre ekologickejšie autobusy, keďže do roku 2030 je potrebné obnoviť len medzi členmi združenia 196 takýchto vozidiel a viac ako 150 bezemisných autobusov, či už sú to elektrické alebo napríklad vodíkové autobusy. Na výmenu však podľa neho nie sú vyčlenené adekvátne financie. Celkovo by išlo o približne dvesto miliónov eur.

„Európske investície do nových CNG autobusov by boli určite efektívne využité finančné prostriedky, nakoľko môžu mať pozitívny vplyv až na 800-tisíc obyvateľov, ktorí denne využívajú mestskú hromadnú dopravu v 61 mestách na celom Slovensku,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Spearville - Kŕdeľ vtákov lieta okolo turbín na veternej farme v meste Spearville, v americkom štáte Kansas 29. septembra 2024. FOTO TASR/AP

A flock of birds fly past turbines at a wind farm, Sunday, Sept. 29, 2024, near Spearville, Kan. (AP Photo/Charlie Riedel)
Neprehliadnite

Európa vlani splnila pri energii z vetra len polovicu cieľov