Štát chce dať katastrom dlhšie lehoty

Predĺženie lehoty. Taká je odpoveď vlády SR na problémy viacerých katastrálnych úradov s dodržiavaním termínov. Namiesto súčasnej tridsaťdňovej lehoty dostanú pracovníci katastrov v prípade súhlasu poslancov parlamentu dvojnásobný čas na rozhodnutie.

Vládny kabinet sa stotožnil s argumentáciou Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR, že realitný trh minimálne na západe Slovenska ožil. A pôvodná lehota sa na niektorých úradoch nedá stihnúť.

Pred Vianocami však Národná rada SR zároveň prelomila prezidentské veto v prípade novely zákona o správnych poplatkoch. Tá by zasa mala konanie na katastroch zrýchliť. Komu sa nebude chcieť čakať, môže si od Nového roka za rýchlostný príplatok tritisíc korún zabezpečiť rozhodnutie do 15 dní.

Budú problémy

Novela zákona o správnych poplatkoch okrem iného zavádza aj fixnú sadzbu za návrh na vklad do katastra. Do vlaňajška sa výška správnych poplatkov odvíjala od hodnoty nehnuteľnosti stanovenej znalcom. Žiadateľ zaplatil najmenej 500 korún, najviac desaťtisíc korún. Po novom vytiahne z peňaženky každý dve tisícky.

Katastrálne úrady však už avizujú problémy, ktoré pre rýchlostné príplatky nastanú. Zatiaľ síce nevedia odhadnúť počet zrýchlených podaní, problémom však je, že nie všetky správy katastra v súčasnosti rozhodujú v zákonnej lehote jedného mesiaca. Jedenástka katastrov na západe Slovenska, kde je realitný trh najživší, nestíha.

Oproti stavu spred dvoch rokov, keď 30-dňovú lehotu dodržiavala sotva tretina správ katastra, je to posun. ÚGKK SR sa však obáva, že na tých najvyťaženejších katastroch budú musieť rýchlostné príplatky vrátiť, pretože za dva týždne rozhodnúť nestihnú.

Štát chce dať katastrom dlhšie lehoty

Dlhšiu lehotu potrebujú

Od marca tohto roka by mali mať katastre na rozhodovanie dva mesiace. „Ak máme zákonnú lehotu dodržiavať, je potrebné vzhľadom na počet žiadostí, ktoré dostávame, predĺžiť ju,“ dôvodí zástupkyňa riaditeľa legislatívno-právneho odboru ÚGKK SR Marta Koprdová. Podľa nej sa pôvodné znenie katastrálneho zákona pripravovalo v čase, keď „realitný trh bol iný ako dnes“.

Obavy, že predlženie lehoty pribrzdí realitný trh, sú podľa nej neodôvodnené. „V správach katastra, kde sa dnes lehoty plnia, nie je dôvod, aby sa predlžovali.“

Prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Vladimír Guttek si však myslí opak: „Ak raz úrady budú mať zo zákona dlhšiu lehotu, ťažko predpokladať, že by konali rýchlejšie.“

Rýchlosť a operatívnosť sú leitmotívom ďalšej novinky, ktorú má novela od marca priniesť. Pätica bratislavských správ katastra sa zlúči do jednej, rovnaký osud čaká kvarteto košických katastrov.

„Bude ľahšie organizačne to riadiť a bude to aj lepšie pre občanov,“ tvrdí riaditeľ katastrálneho odboru ÚGKK SR Matej Bada.

Praktické zmeny

Novela z dielne katastrálneho úradu má riešiť aj duplicitné evidovanie vlastníckych práv. „Stáva sa, že katastru sú predložené listiny, ktoré svedčia v prospech rôznych osôb,“ vysvetľuje M. Koprdová. Do listu vlastníctva sa zapíše poznámka a s nehnuteľnosťou sa nemôže nakladať.

Po novom bude kataster uznávať iba súdne rozhodnutie. „To má najvyššiu váhu aj v súčasnosti, pri rovnocenných listinách však ostáva výlučným vlastníkom ten, kto je zapísaný v liste vlastníctva,“ objasňuje M. Koprdová. Správa katastra podľa nej nemôže posudzovať, ktorá listina je vierohodnejšia, to môže iba súd.

    Čo platí od Nového roka
  • Zrušila sa daň z dedičstva a darovania nehnuteľností
  • Daň z prevodu platí každý rovnakú sadzbu – tri percentá zo znaleckej hodnoty alebo predajnej ceny nehnuteľnosti
  • Znalecký posudok nehnuteľností sa posudzuje iba podľa jednej vyhlášky č. 86/2002
  • Na katastroch sa dá za rozhodnutie do 15 dní doplatiť rýchlostný príplatok 3 000 korún
  • Za vklad do katastra sa platí jednotná suma 2 000 korún

Napríklad v prípade dedičstva, keď sa dokladmi rovnakej právnej váhy preukážu viaceré osoby, bude uspokojený nárok toho, kto listinu doručí na kataster najskôr. Zákaz nakladania s nehnuteľnosťou môže vydať takisto iba súd.

Rozširuje sa aj okruh osôb, ktorých podpis musí byť osvedčený. To sa dnes vyžaduje iba od prevodcov. „Je to v záujme právnej istoty účastníkov konania,“ tvrdí M. Koprdová. Týka sa to dohôd o vysporiadaní bezpodielového vlastníctva manželov, podielového spoluvlastníctva, zmlúv o zriadení vecného bremena a dohôd o predkupnom práve. V týchto prípadoch budú musieť byť osvedčené podpisy všetkých účastníkov konania.

Presné pravidlá

Prísnejšie pravidlá prinesie právna zmena v oblasti zakladania rozostavaných nehnuteľností, najmä bytov. Rozostavaným bytom alebo nebytovým priestorom sa bude rozumieť iba taký, ktorý bude uzavretý obvodovými stenami a strešnou konštrukciou. „Znamená to, že nehnuteľnosť, ktorá sa zakladá, musí stáť,“ vysvetľuje R. Bada.

    Čo sa má zmeniť od marca
  • Lehota katastra na rozhodnutie sa predĺži na 60 dní
  • Na listoch vlastníctva už nebude rodné číslo bez súhlasu dotknutej osoby
  • Ak sa dokladmi rovnakej právnej váhy preukážu viaceré osoby, bude uspokojený nárok toho, kto listinu doručí na kataster najskôr. Zákaz nakladania s nehnuteľnosťou môže vydať takisto iba súd
  • Rozširuje sa okruh osôb, ktorých podpis musí byť osvedčený
  • Založiť sa bude môcť iba rozostavaný byt, ktorý bude uzavretý obvodovými stenami a strešnou konštrukciou

V praxi sa totiž zakladajú aj neexistujúce nehnuteľnosti, iba na základe plánov. „Bol to rozpor, lebo nehnuteľnosť neexistovala, ale právo k nej áno. Nebol tak súlad údajov v mape so skutočnosťou,“ poznamenáva R. Bada. Pri čerpaní hypoúverov to tak môže spôsobiť problém, pretože kupci nebudú môcť založiť byt s nižším koeficientom rozostavanosti. Ministerstvo financií však jednoznačné pravidlá privítalo.

Štát chce dať katastrom dlhšie lehoty

Ochrana údajov

Ďalším cieľom novely je podľa katastrálneho úradu zosúladenie so zákonom o ochrane osobných údajov. „Do katastra sa vpisujú aj údaje, ktoré podliehajú ochrane, napríklad rodné číslo,“ vysvetľuje M. Koprdová.

Kataster ostane verejný, chránené údaje sa však po novom nebudú zverejňovať bez súhlasu dotknutej osoby.

„Je potrebné tieto údaje chrániť najmä v súvislosti so zverejnením katastra nehnuteľností v internete,“ zdôrazňuje M. Bada. Niekoľko rokov očakávaná udalosť by sa napokon mala odohrať vo februári.

Internetový kataster bude mať zatiaľ iba informačný charakter, tak ako stránka Obchodného registra SR. Budúcnosť, zatiaľ iba vzdialená, patrí elektronickému vkladu.

Foto – Miro Nôta