Lietadlo spoločnosti Saratov Airlines sa v nedeľu poobede zrútilo krátko po štarte z moskovského letiska Domodedovo. Lietadlo malo spadnúť pri meste Argunovo, ktoré sa nachádza asi 80 kilometrov juhovýchodne od Moskvy.

BREAKING: BBC reports Saratov Airlines flight has disappeared from radar en-route Moscow to Orsk. Sole flight on this route today is #6W703 from Moscow Domodedovo (An-148 RA-61704). | @flightradar24 data (info subject to change). https://t.co/tVJl0A2TmT pic.twitter.com/3IaeYKXXth

— Airport Webcams (@AirportWebcams) February 11, 2018

Na palube lietadla An-148 bolo 65 cestujúcich a šesťčlenná posádka, informovala agentúra Interfax s odvolaním sa na záchranárov. Podľa ich vyjadrenia nikto nemal šancu prežiť. Lietadlo mierilo do juhoruského mesta Orsk.

„Trosky sa našli, ale nikto neprežil,“ cituje ruská štátna agentúra TASS svoj zdroj medzi záchranármi.

WATCH: First footage reportedly from the crash site of the Saratov airlines plane with 71 peope on-board that crashed after takeoff from Moscow's Domodedovo Airport and is believed to have crashed in a field in Argunovo - @discojournalist pic.twitter.com/ASfxgQhd4z

— BREAKING NEWS (@NewsAlertHQ) February 11, 2018

Let číslo 6W703 malo sedem rokov staré lietadlo An-148 podľa podľa portálu Flightradar zvládnuť za približne dve hodiny. Po štarte dosiahlo výšku približne dvoch kilometrov, ale následne sa stratilo v priebehu dvoch minút z dosahu radarov.

Príčina pádu zatiaľ nie je známa, špekuluje sa o nepriaznivom počasí či chybe pilota. Server Gazeta.ru uvádza, že v oblasti od rána sneží, čo komplikuje prácu záchranárov aj policajtov.

Tí sa až po tretej hodine popoludní SEČ dostali na pole, kam lietadlo spadlo. „Možné sú rôzne príčiny havárie, medzi nimi počasie,“ citovala televízia Rossija24 Žannu Terechovovú, poradkyňu ministra dopravy.

Gazeta.ru tiež uviedla, že sa na mieste našli tiež trosky vrtuľníka ruskej pošty a že sa oba stroje mohli zraziť. Vedenie pošty to však poprelo. Server ďalej píše, že si pilot lietadla krátko pred nehodou sťažoval na poruchu a žiadal núdzové pristátie. Na mieste nehody sa už našla čierna skrinka.

Saratov Airlines flight #6W703 was performed with a 7 years old Antonov An-148 aircraft with registration number RA-61704 pic.twitter.com/2KS4UJ1ow9

— Flightradar24 (@flightradar24) February 11, 2018

Podľa televízie BBC dostali aerolinky v minulosti zákaz medzinárodných letov kvôli pochybenia, ktoré zistili inšpektori. V súčasnosti lieta letecká spoločnosť hlavne medzi ruskými mestami, lety má aj do Arménska a Gruzínska.

Ruská prokuratúra začala trestné konanie pre podozrenie z porušenia pravidiel bezpečnosti leteckej prevádzky.

Agentúra DPA pripomína, že letecké nešťastia nie sú v Rusku ničím výnimočným. Od roku 2010 prišlo pri veľkých haváriách o život viac ako 240 ľudí.

  • V decembri 2016 sa do Čierneho mora sa zrútilo lietadlo typu Tu-154 s 92 ľuďmi na palube vrátane členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci. Všetkých 92 osôb na palube zahynulo.
  • V októbri 2015 ruské lietadlo Airbus A321 s 224 ľuďmi na palube sa zrútilo v centrálnej časti egyptského Sinajského polostrova. Všetci pasažieri lietadla, ktorých spolu bolo 224, nehodu neprežili.

Rok 2017 bol pri tom paradoxne z hľadiska bezpečnosti lietania najlepší v histórii . Civilnému letectvu sa vlani vyhli veľké letecké nehody so stovkami mŕtvych a zároveň sa im vyhli teroristické útoky. Za celý rok došlo len k desiatim nehodám nákladných alebo osobných lietadiel, pri ktorých niekto zahynul. Naopak, počet letov opäť vlani stúpol, čím sa pravdepodobnosť leteckej nehody znova znížila.

Podľa dát portálu Aviation Safety Network v roku 2017 na palubách lietadiel zahynulo 44 pasažierov alebo členov posádky. Ide o skvelé čísla. V roku 2016 došlo k 16 tragickým nehodám s 303 obeťami.