Srbský prezident Aleksandar Vučič v sobotu odstúpil z funkcie predsedu Srbskej pokrokovej strany. Na Vučičov návrh ho vystrieda Miloš Vučevič, ktorý je aj ministrom obrany. Vučič svoj zámer avizoval už na piatkovom zhromaždení v Belehrade pred desiatkami tisíc svojich priaznivcov.

Aleksandar Vučič v minulosti často čelil kritike za to, že zostáva lídrom strany a zároveň zastáva funkciu prezidenta. Pred svojimi sympatizantmi zhromaždenými v piatok v Belehrade povedal, že zostane členom Srbskej pokrokovej strany, „kým bude žiť“. Ubezpečil: „Nikam od vás neodídem“.

Vytvorenie nového hnutia

Jeho rozhodnutie odstúpiť z čela Srbskej pokrokovej strany súvisí s jeho plánmi na vytvorenie nového hnutia, ktoré bude zahŕňať ďalšie strany, odborníkov a významné osobnosti. Analytici tvrdia, že Vučič chce po viac ako desaťročí pri moci a rastúcom tlaku verejnosti „preskupiť sily“.

Kritici obviňujú Vučiča i jeho stranu, že počas 11 rokov pri moci rozdúchavali v srbskej spoločnosti rozpory a obmedzovali demokratické slobody. Vučič to popiera.

Protestné zhromaždenia

Opozícia na sobotu opäť zvolala protestné zhromaždenie, na ktorom sa očakáva účasť tisícov ľudí požadujúcich odstúpenie najvyšších predstaviteľov a odobratie licencií provládnym médiám, ktoré vysielajú násilný obsah a pozývajú do vysielania osobnosti z kriminálneho prostredia a vojnových zločincov.

Protesty proti Vučičovi a jeho vláde, ktoré sa konajú v Belehrade a ďalších srbských mestách, sú najväčšie za posledné roky. Sú organizované v reakcii na dva prípady masovej streľby zo začiatku tohto mesiaca, ktoré si vyžiadali 18 mŕtvych a 20 zranených. Medzi obeťami a zranenými boli aj deti zo základnej školy.

Opozičné strany avizovali, že v demonštráciách budú pokračovať, kým nebudú splnené ich požiadavky. Patrí medzi ne odvolanie ministra vnútra a šéfa tajnej služby, zrušenie celoštátnych vysielacích licencií pre dve provládne televízne stanice a odvolanie orgánu monitorujúceho médiá.

Aj piatkové zhromaždenie na podporu Vučiča a vlády bolo masové - údajne najväčšie v histórii Srbska. Viaceré srbské médiá však informovali, že zamestnancom štátnych podnikov v menších mestách bolo povedané, že naň musia prísť, inak prídu o prácu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Desaťtisíce ľudí v Belehrade zablokovali dopravu, vyjadrujú nespokojnosť s vládou